1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Elder: Çadırlara fatura yok, sayaçlar ‘şebekeyi takip’ için

Elder: Çadırlara fatura yok, sayaçlar ‘şebekeyi takip’ için

Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği Elder’den yapılan açıklamada, deprem bölgesinde çadırlardaki sayaçların şebekenin takibi için kurulduğu, faturalandırmanın söz konusu olmadığı bildirildi. 

Elder: Çadırlara fatura yok, sayaçlar ‘şebekeyi takip’ için

Enerji Günlüğü - Elder, bir basın açıklaması yaparak; basında ve bazı internet sitelerinde Kahramanmaraş’ta çadırlara elektrik sayacı takıldığı ve tüketimin faturalandırılacağı yönünde çıkan haberlere tepki gösterdi. Sayaçların şebekenin takibi ve idaresi amacıyla takıldığı belirtilen açıklamada depremzedelere yönelik hiçbir fatura işlemi yapılmayacağı kaydedildi. 

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Bazı gazete ve internet sitelerinde “Kahramanmaraş'ta depremzedelerin kaldığı çadıra 'elektrik sayacı' takıldığı ve sayaç takılmayan çadırlara elektrik yok iddiası” başlığı ile yer alan haberlerde yanıltıcı bilgiler yer aldığından 21 dağıtım şirketinin çatı kuruluşu Elder olarak açıklama yapma gereği doğmuştur.

6 Şubat tarihine meydana gelen depremler sonrasında elektrik dağıtım şirketlerimiz hem sahada hem de arama kurtarma çalışmalarında afetzedelerimizin yanında yer alarak, ağır hasar alan bölgenin yeniden ayağa kalkması için yoğun çalışma göstermiştir. Bu sırada her an ulaşılır olmak, olası sorunlara anında müdahale edebilmek için elektrik dağıtım şirketlerimiz AFAD kriz merkezlerinde 24 saat yönetici bulundurmaktadır. 

Kriz merkezlerinin almış olduğu kararlar doğrultusunda depremzedeler için AFAD, kamu kurum ve kuruluşlar, STK ve vatandaşlarımız tarafından kurulan çadır kent ve konteyner kent gibi geçici barınma alanları için elektrik enerjisi talepleri dağıtım şirketleri tarafından karşılanarak elektrik verilmektedir. 

Bu noktada önemle belirtmek isteriz ki, haberlere konu edilen çadır ve konteynerlere takılan sayaçlardan ölçülen elektrik tüketimi tamamen elektrik şebekesinin takibi ve işletilmesi amacına yönelik olup depremzedelere yönelik herhangi bir faturalandırma yapılması hiçbir şekilde söz konusu değildir.”

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler