1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Elektrik dağıtım şirketleri kar hazırlıklarını tamamladı

Elektrik dağıtım şirketleri kar hazırlıklarını tamamladı

İstanbul ve çevre illerde beklenen yoğun kar yağışında elektrik kesintilerinin yaşanmaması için elektrik dağıtım ve iletim şirketleri hazırlıklarını tamamladı.

Elektrik dağıtım şirketleri kar hazırlıklarını tamamladı

Enerji Günlüğü - Elektrik dağıtım şirketleri yoğun kar yağışı uyarısına karşı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı koordinasyonunda hazırlıklarını tamamladı.

İstanbul ve çevre illerde son yılların en yoğun kar yağışı bekleniyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, vatandaşların elektrik arzında sıkıntı yaşamaması için Türkiye Elektrik Dağıtım AŞ (TEDAŞ) ve Türkiye Elektrik İletim AŞ (TEİAŞ) koordinasyonunda, bölgedeki elektrik dağıtım şirketlerine hazırlıklarını tamamlamaları yönünde talimat verdi. Şirketler, beklenen kar yağışına karşı hazırlıklarını tamamladı. 

TEDAŞ PERSONEL TAKVİYESİ YAPTI

İlave personel takviyesi yapan TEDAŞ ekipleri sahada ve kriz merkezinde süreci 24 saat esasına göre takip edeceğini açıkladı. TEDAŞ, diğer bölgelerdeki dağıtım şirketlerini takviye ekip ve ekipman gerekmesi halinde hazır olmaları konusunda uyardı. İlgili bölgelerde TEDAŞ'ın yaklaşık 150 personeli görev alacak.

TEİAŞ da kar yağışının etkili olmasının beklendiği bölgelerde ekip sayısını 876'ya yükseltti ve önlemlerini artırdı.

İSTANBUL’DA ÖNLEMLER ARTTIRILDI

İstanbul Avrupa Yakası'nda elektrik dağıtım hizmeti veren Boğaziçi Elektrik Dağıtım AŞ (BEDAŞ) acil eylem planını devreye aldı. İlk etapta kriz masası oluşturan şirket, olası enerji sıkıntılarına karşı sahadaki personel sayısını yüzde 35 artırdı.

Toplamda 236 binek ve 15 araçla 19 jeneratörü sahada konuşlandıran şirket, kuvvetli kar yağışı ve soğuk hava dalgası nedeniyle bakım ve yatırım çalışmaları için yapılacak planlı kesintileri de iptal etti.

Avrupa Yakası'nda 5,3 milyon aboneye elektrik dağıtım hizmeti veren BEDAŞ, arıza ekiplerinin ve yöneticilerinin izinlerini iptal etti, yağış günlerine ilişkin vardiya planlarını yeniledi.

Öte yandan olası yoğunluk senaryolarına karşı çağrı merkezinde 385 personelin vardiyaları yeniden planlandı, 125 kişilik ekip de görev için hazır bulunuyor.

ANADOLU YAKASINDA TAYAKKUZ DURUMU

Anadolu Yakası'nda elektrik dağıtım hizmeti veren Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım AŞ (AYEDAŞ) ise enerji nakil hatlarını olumsuz etkilememesi ve afet kaynaklı oluşabilecek arızaların en kısa sürede giderilmesi için gerekli donanım, malzeme ve araçlarını hazır hale getirdi.

Kriz masası kuran şirket, tüm çalışanlarıyla 7 gün 24 saat sürecin takip edilmesi için planlamalar yaptı. Ayrıca gerektiğinde operasyon çalışanlarına destek olacak ekiplerle birlikte yaklaşık bin personel ve 290 araç kriz durumunda önceden tespit edilen noktalara intikali için teyakkuz durumuna getirildi.

Şirketin sorumluluk sahasında yer alan bölgelerdeki 2 bin 458 trafo merkezinde iyileştirme ve yenileme çalışması gerçekleştirilirken, kesintilerin uzaktan tespit edilmesini ve uzaktan müdahale imkanını sağlayan sistemler kontrol edildi.

UEDAŞ, TREDAŞ VE SEDAŞ DA HAZIRLIKLARINI TAMAMLADI

İstanbul’un yanısıra Trakya ve Kuzey Ege'de de gerekli hazırlıklar yapıldı. Bursa başta olmak üzere, Balıkesir, Çanakkale ve Yalova'da toplamda 3,2 milyona yakın aboneye hizmet veren Uludağ Elektrik Dağıtım AŞ (UEDAŞ); Trakya Bölgesinde Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli illerinde, 20 bin kilometrekare alanda, yaklaşık 2 milyon kişiye elektrik dağıtım hizmetini sürdüren Trakya Elektrik Dağıtım AŞ (TREDAŞ) ve Sakarya, Kocaeli, Bolu ve Düzce illerindeki elektrik dağıtım hizmeti sunan Sakarya Elektrik Dağıtım AŞ (SEDAŞ) da hazırlıklarını tamamladı.

 

Önceki ve Sonraki Haberler