1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Elektrik faturalarındaki TRT payı kaldırıldı

Elektrik faturalarındaki TRT payı kaldırıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, elektrik faturalarındaki TRT payı ile enerji fonu kesintilerinin kaldırıldığını açıkladı.

Elektrik faturalarındaki TRT payı kaldırıldı

Enerji Günlüğü - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, elektrik faturalarındaki TRT payı ile enerji fonu kesintilerinin kaldırıldığını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı ardından yaptığı açıklamalarda, elektrik faturalarındaki Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu (TRT) payı ile enerji fonu kesintilerini kaldırma kararı aldıklarını duyurdu.

100 LİRALIK FATURA ÖDEYEN MESKENLER 98,35 TL ÖDEYECEK

Bir elektrik faturasının sadece %49.95’ini Elektrik Tüketim Bedeli oluşturuyor. %30.95’ini ise Elektrik Dağıtım Bedeli oluşturuyor.

Elektrik tüketimi üzerindeki tüm vergiler, fatura borcunun yüzde 21'ine denk geliyor. En büyük vergi kalemi %15.25 ile KDV iken, ikinci büyük vergi kalemi mesken ve ticarethane için %2.5 olan Belediye Tüketim Vergisi. Bu iki vergi kalemi dışında elektrik faturasının yüzde 1’ini TRT Payı, yüzde 0.35’ini de Enerji Fonu oluşturuyor. Bu iki kalem verginin alınmamasıyla 100 TL elektrik faturası ödeyen bir ticarethane 98,15 TL öderken, mesken 98,35 TL ödeyecek.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, 2019 Kamu İşletmeleri Raporu'na göre, TRT’ye vatandaşın cebinden 1 milyar TL de enerji payı aktarıldı.

“HER KİŞİYE 1500 LİRANIN ÜZERİNDE ENERJİ DESTEĞİ VERDİK”

Doğal gaz fiyatları ile de açıklamalarda bulunan Erdoğan, doğal gazı da hane halkına %70 indirimle verdiklerini söyledi. Erdoğan, "Avrupa'da, doğalgaz fiyatları 2020 yılı başındaki 115 dolar seviyesinden 1100 dolar hatta günlük piyasada 1500 dolar seviyesine çıktı. Buna karşılık biz konutlarda tüketilen doğal gazı 150 dolardan veriyoruz. Alış fiyatımıza göre baktığımızda ise halka yüzde 76 indirimle veriyoruz. Bir başka ifade ile her vatandaşımıza 1500 liranın üzerinde bir enerji desteği vermiş olduk” dedi. 

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler