1. HABERLER

  2. PETROL

  3. Enerji Bakanlığı: Tahkim Irak’ın 5 talebinden 4’ünü reddetti

Enerji Bakanlığı: Tahkim Irak’ın 5 talebinden 4’ünü reddetti

Enerji Bakanlığı, Irak ile Türkiye arasındaki tahkim davasına ilişkin açıklama yaparak detayları paylaştı.

Enerji Bakanlığı: Tahkim Irak’ın 5 talebinden 4’ünü reddetti

Enerji Günlüğü - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, bir açıklama yayınlayarak Irak’ın kazandığı petrol boru hattı tahkim davasına ilişkin bilgi paylaştı. 

Davanın Irak Merkezi Hükümeti ile Kürt Bölgesel Yönetimi arasında uzun zamandır devam eden anlaşmazlığın bir yansıması olduğu ifade edilen açıklamada, tahkim kurulunun Irak’ın 5 talebinden 4’ünü reddettiği, tazminat talebini ise kabul ettiği kaydedildi. Türkiye’nin taleplerinin büyük bölümünün kabul edildiğine ve Irak’ın da tazminat ödemeye mahkum  edildiğine dikkat çekilen açıklamada Türkiye’nin hukukun gereklerini yerine getirmeye ve kalıcı çözüm için katkı sağlamaya hazır olduğu bildirildi. 

Enerji Bakanlığı’nın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:  

Ülkemiz ile Irak arasında Paris merkezli Uluslararası Ticaret Odası Tahkim Merkezi (ICC) nezdinde görülen dava hakkında Irak’ın tahkim davasını kazandığı haberlerinden sonra kamuoyunu bilgilendirme ihtiyacı doğmuştur.

Bu dava aslında, Irak Merkezi Hükümeti ile yine Irak’ın anayasal bir birimi olan Irak Kürt Bölgesel Yönetimi arasında yıllardır süregelen petrol yönetim hakkı uyuşmazlığının bir yansımasıdır. Ülkemiz, Irak'ın birliğine ve toprak bütünlüğüne her zaman saygı göstermiş, hem Irak’ın hem de bölgenin politik ve ekonomik istikrarı için çaba sarf etmiştir.  

Türkiye birçok uluslararası enerji projesinin önemli bir paydaşı olarak her zaman sorumluluklarının bilincinde hareket etmiştir. Ülkemiz, bölgede yaşanan bütün istikrarsızlıklara rağmen 1973 yılından beri Irak-Türkiye Petrol Boru Hattı Sistemini çalışır durumda tutmak için milyarlarca dolarlık harcama yapmış ve küresel petrol piyasalarında istikrarın korunması için gereken katkıyı sağlamıştır. Söz konusu anlaşmazlığın dostane çözümü için hem taraflarla hem de ilgili ülkelerle yoğun bir diplomasi yürütmüştür.

Davanın gelinen bu aşamasında hakem heyeti, Irak’ın beş talebinden dördünü reddetmiştir. Ülkemizin taleplerinin ise büyük çoğunluğunu kabul ederek Irak’ın bu ihlaller sebebiyle Türkiye’ye tazminat ödemesine hükmetmiştir.

Türkiye, her zamanki gibi uluslararası hukukun gereğini yerine getirmeye ve anlaşmazlığın asıl tarafları arasında kalıcı çözüme ulaştırılması için her türlü katkıyı sağlamaya hazırdır.

Kamuoyunun bilgilerine saygılarımızla arz ederiz. “

TÜRKİYE TAZMİNAT ÖDEYECEK

Irak; Kürt Bölgesel Yönetimi’nin çıkardığı petrolü Kerkük-Ceyhan ham petrol boru hattından ihraç etmesine izin veren Ankara’nın, iki ülke arasındaki anlaşmayı ihlal ettiği gerekçesiyle 2014 yılında Türkiye aleyhine tahkim davası açmıştı. Cumartesi günü Türkiye’nin davayı kaybettiği ve Irak’a yaklaşık 1,5 milyar dolar tazminat ödemesi gerektiği açıklanmıştı.

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler