1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Enerjisa Elektrik Dağıtım’ın kredi notu AA

Enerjisa Elektrik Dağıtım’ın kredi notu AA

Enerji Günlüğü - Fitch, Enerjisa Elektrik Dağıtım AŞ’nin uzun vadeli kredi notunu AA olarak açıkladı. Enerjisa CEO’su Kıvanç Zaimler, "Sektörel...

Enerjisa Elektrik Dağıtım’ın kredi notu AA

Enerji Günlüğü - Fitch, Enerjisa Elektrik Dağıtım AŞ’nin uzun vadeli kredi notunu AA olarak açıkladı. Enerjisa CEO’su Kıvanç Zaimler, "Sektörel tecrübemiz ve güçlü finansal yapımız, bu finansal başarıda büyük rol oynadı" dedi.  

Türkiye’nin elektrik dağıtımı alanındaki en büyük oyuncusu konumunda bulunan Sabancı Holding ve Alman E.ON ortaklığı Enerjisa’nın dağıtım operasyonlarıyla ilgili kredi notu belirlendi. Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch; Toroslar EDAŞ, Başkent EDAŞ ve AYEDAŞ’ın çatı şirketi konumundaki Enerjisa Elektrik Dağıtım AŞ’nin uzun vadeli kredi notunu AA (tur), görünümünü ise durağan olarak belirledi. Notun gerekçesi olarak, Enerjisa Elektrik Dağıtım AŞ’nin büyük oranda operasyonlarının regüle doğası, olumlu piyasa reformları, öngörülebilir nakit pozisyonu, güçlü hissedarları ve parçası olduğu Enerjisa’nın güçlü yapısı gösterildi. 

Enerjisa CEO’su Kıvanç Zaimler, 2016 yılında başarılı bir performans sergileyen Enerjisa Elektrik Dağıtım AŞ’nin aldığı kredi notuna ilişkin olarak şunları söyledi: 

“Enerjisa olarak sektörel tecrübemizin ve güçlü finansal yapımızın, bu finansal başarıda büyük rol oynadığını düşünüyorum. Başkent EDAŞ şirketimizden sonra Enerjisa Elektrik Dağıtım AŞ için aldığımız aynı kredi notu ile şirketlerimize duyulan güvenin istikrarla devam ettiğini görmek çok gurur verici. Önümüzdeki dönemde de sektörümüze ve paydaşlarımıza değer yaratan çalışmalarımıza, sektörümüzün finansal sürdürülebilirliğini sağlayacak yatırımlara devam edeceğiz.” 

 

Önceki ve Sonraki Haberler