1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Enerjisa Enerji’den yüzde 80 temettü taahhüdü

Enerjisa Enerji’den yüzde 80 temettü taahhüdü

Yılın ilk çeyreğinde zarar açıklayan Enerjisa Enerji’nin CFO’su Philipp Ulbrich, 2024 yılını karla kapatıp yüzde 80 temettü dağıtmayı hedeflediklerini söyledi.

Enerjisa Enerji’den yüzde 80 temettü taahhüdü

Enerji Günlüğü - Türkiye’nin lider elektrik dağıtım ve perakende satış şirketi Enerjisa Enerji, 2024 yılı ilk üç aylık döneme ait finansal verilerini açıkladı. Enerjisa Enerji'nin enflasyon muhasebesi uygulanmış operasyonel kazançları 9,4 milyar TL’ye ulaştı. Şirketin 2024 yılı 3 aylık konsolide net zararı 2.758.340.000 TL (2023/3 aylık: -2.471.370.000 TL) oldu.

VERİMLİLİK UYGULAMALARI

Enerjisa Enearji CEmurat-pinar-2023.jpgO’su Murat Pınar, şirketin şebeke yatırımlarına ve rekabetçi perakende hizmetlerine odaklandığını ifade ederken “Bu çalışmalar Türkiye enerji sektöründeki liderliğimizi sürdürmemizi sağlıyor” dedi.

Yenilenebilir enerji ve verimlilik uygulamalarını hızlandırarak Türkiye’nin enerji alanındaki ithalata bağımlılığını azaltma çabalarına kaktı sunduklarını ifade eden Murat Pınar “Güneş enerjisi kapasitemiz neredeyse 55 MWp'ye ulaştı ve elektrikli araç şarj ağı lisansı sahibi iştirakimiz Eşarj’ın soket sayısını yaklaşık 2.000 adede genişleterek geçen yılın rakamlarını ikiye katladık” diye konuştu.

DEPREMİN NEGATİF ETKİSİ AZALIYOR

Enerjisa Enerji CFO’su Dr. Philipp Ulbrich, zorlu makroekonomik koşullara rağmen şirketin dayanıklılığını ve daha güvenli, temiz ve daha iyi bir enerji geleceği sağlama isteğini vurguladı. Ulbrich, “Yılın ilk çeyreğinde, tüm segmentlerde güçlü finansal ve operasyonel performansımızı sürdürdük. Bu büyüme, depremin gelirlerimiz üzerinde oluşturduğu negatif etkilerdeki toparlanmayı yansıtıyor” ifadelerini kullandı.

YÜKSEK TEMETTÜR TAAHHÜDÜ

Mayıs 2024’te, 2023 hesap dönemi için hisse başına brüt 2,79 TL temettü ödediklerini anlatan Dr.Philipp Ulbrich şu bilgileri paylaştı:

philipp-ulbrich.jpeg“Temettü stratejimiz ile hissedarlarımız için cazip getiriler sağlamaya odaklanmaya devam edeceğiz. Bu nedenle, 2024 için güncellenmiş bir temettü taahhüdü hedefleyerek, Enflasyon Muhasebesi uygulanmış 2024 yılı Baz Alınan Net Karımızın en az yüzde 80’ini ödeme oranıyla, güçlü finansal hedeflerimize ulaşma isteğimiz devam ediyor. Enerjisa Enerji, sürdürülebilir enerjiye ve güçlü operasyonel performansa odaklanmamız sayesinde öne çıkan bir yatırım fırsatı olmaya devam ediyor.”