1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Enerjisa'nın dört elektrik şirketine 143 milyon lira rekabet cezası

Enerjisa'nın dört elektrik şirketine 143 milyon lira rekabet cezası

Rekabet Kurulu, Başkent, İstanbul Anadolu Yakası ve Toroslar elektrik dağıtım ve perakende satış şirketlerinden oluşan 6 şirkete 143 milyon TL para cezası kesti.

Enerjisa'nın dört elektrik şirketine 143 milyon lira rekabet cezası

Enerji Günlüğü - Rekabet Kurulu, İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım A.Ş., Enerjisa İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Perakende Satış A.Ş., Başkent Elektrik Perakende Satış A.Ş. ve Enerjisa Toroslar Elektrik Perakende Satış A.Ş. şirketlerine toplam 143.061.738,12 TL idari para cezası verdi.

Enerjisa, Rekabet Kurulunun iştirakleri olan elektrik dağıtım ve elektrik perakende satış şirketleri için sektör genelinde yürüttüğü incelemeyi tamamlayarak toplam 143.061.738,12 TL idari para ceza verdiğini ve bu cezalara karşı bütün yasal haklarını kullanacağını açıkladı. Gerekçeli kararın 2018 yılı içerisinde tebliğ edilmesi bekleniyor. 

Enerjisa'dan konu ile ilgili yapılan açtıklamada şöyle denildi: "Söz konusu ceza, gerekçeli Rekabet Kurulu kararının tebliğinden itibaren 30 gün içerisinde ödenmesi durumunda yüzde 25 oranında indirime tabi olacağından, 2’inci çeyrek finansal sonuçlarında 107.296.303,59 TL tutarında tek seferlik gider olarak yansıtılacaktır ve baz alınan net karımız etkilenmeyecektir. Kurul, Enerjisa Enerji A.Ş., Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş. ve Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş. hakkında idari para cezası verilmesine gerek olmadığına karar vermiştir. Söz konusu para cezası ile ilgili olarak iştiraklerimiz nezdinde bütün yasal haklarımız kullanılacak olup, konu ile ilgili gelişmeler özel durumların kamuya açıklanmasına ilişkin düzenlemelere uygun olarak yatırımcılarımız ile paylaşılacaktır.”

Bu çerçevede, Aralık 2016’da İstanbul Anadolu Yakası elektrik dağıtım bölgesindeki elektrik dağıtım ve görevli tedarik şirketi ile Toroslar elektrik dağıtım bölgesindeki ve Başkent elektrik dağıtım bölgesindeki görevli tedarik şirketleri hakkında Rekabetin Korunması Hakkında Kanunun 6’ıncı maddesinin ihlal edilip edilmediğini tespit etmek üzere soruşturma başlatmıştı.

ELEKTRİKTE ENERJİSA’YA REKABET SORUŞTURMASI

RK ENERJİSA’DAN SÖZLÜ SAVUNMA İSTEDİ

Önceki ve Sonraki Haberler