1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. RÜZGAR

  4. Er: YEKDEM kapsamındaki santraller elektrik faturasını azaltıyor

Er: YEKDEM kapsamındaki santraller elektrik faturasını azaltıyor

Eksim Enerji’nin bu yıl YEKDEM’den yararlanan 7 rüzgar enerjisi santrali, 2022 yılının ilk 10 ayında YEKDEM üzerinden 1 milyar kWh elektrik satışı yaptı.

Er: YEKDEM kapsamındaki santraller elektrik faturasını azaltıyor

Enerji Günlüğü - Eksim Enerji Genel Müdürü Sabahattin Er, YEKDEM kapsamındaki yenilenebilir enerji santrallerinin piyasa fiyatlarının altında satış yapması nedeniyle tüketicinin elektrik faturasını azalttığını söyledi.

Eksim Holding'in %100 yenilenebilir enerji üretim şirketi Eksim Enerji Genel Müdürü Sabahattin Er,Yenilenebilir Enerji Kaynaklarını Destekleme Mekanizması (YEKDEM) kapsamındaki faaliyet gösteren yenilenebilir enerji santrallerinin ulusal elektrik tarifesinin maliyetini azaltması dolayısıyla tüketicinin elektrik faturasına olumlu yansıdığını açıkladı. 

Türkiye genelinde YEKDEM portföyünde yer alan santrallerin ortalama satış fiyatlarının aylık olarak değişmekle beraber 90 -100 dolar/MWh aralığında seyrettiğini kaydeden Er, “YEKDEM santral portföyünün satış fiyatı, serbest piyasada elektrik fiyatları ortalamasının altında olduğu için Ulusal Tarife’deki elektrik maliyetlerini azaltıcı yönde katkı sağlıyor. Dolayısıyla son tüketicinin elektrik kullanım maliyetini olumlu etkiliyor” dedi. 

Sabahattin Er ayrıca, YEKDEM kapsamındaki santrallerin büyük bölümünün yakıt vb. hammadde maliyetleri bulunmadığı için fiyattan bağımsız bütün üretimini satmaya çalıştığını bu sayede de serbest piyasa fiyatlarının düşüşüne katkı sağladığını kaydetti. 

hasanbeyli-res.jpg

EKSİM ENERJİ’NİN 7 RES’İ YEKDEM’DEN YARARLANIYOR

Eksim Enerji’nin 2022 yılı içerisinde Türkiye genelinde üretim yapan toplam 8 adet rüzgar enerjisi santralinden (RES) 7’sinin YEKDEM’den yararlandığına dikkat çeken Sabahattin Er, “Bu 7 adet rüzgar santralimiz ile 2022 yılının ilk 10 ayında YEKDEM üzerinden 1 milyar kWh elektrik satışı yapılmıştır.

YEKDEM fiyatları Ovacık RES ve Geyve RES projelerimizde 94 $/MWh, diğer santrallerimizde 73 $/MWh'dir. Oysa serbest piyasada elektrik fiyatları bu 10 aylık dönemde ortalama 138,46 $/MWh   olarak gerçekleşti” dedi.

YEKDEM KAPSAMINDA 1.034 SANTRAL FAALİYET GÖSTERİYOR

Türkiye genelinde YEKDEM kapsamında üretim yapan 1.034 yenilenebilir enerji santrali bulunuyor. Bunların 424 adedi Hidroelektrik Enerji Santrali (HES), 293 adedi Biyokütle Enerji Santrali (BES), 36 adedi Güneş Enerjisi Santrali (GES), 57 adedi Jeotermal Enerji Santrali (JES) ve 224 adedi Rüzgar Enerjisi Santrali’nden (RES) oluşuyor.

2021 yılında toplam elektrik üretiminin yüzde 35'i yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılanırken, 2022 yılının ilk 10 ayında yenilenebilir kaynakların payı yüzde 43.2’e yükseldi. 

1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren YEKDEM kapsamında devreye alınan yeni santraller için uygulanacak destek yapısında değişiklik yapılmıştı. Bu kapsama giren yenilenebilir enerji santralleri döviz yerine TL cinsinden destekleniyor. Satış fiyatları, dönemsel olarak eskale edilmekle beraber, hidroelektrik santralleri için kilovatsaat başına 40 kuruş, rüzgar ve güneş enerjisi santralleri için 32 kuruş, jeotermal enerji santralleri için 54 kuruş alım garantisi veriliyor.

 

Önceki ve Sonraki Haberler