1. HABERLER

  2. KÖMÜR

  3. Erdoğan baca filtresine ötelemeyi veto etti

Erdoğan baca filtresine ötelemeyi veto etti

Özelleştirilmiş kömür santrallerine baca gazı filtresi takma zorunluluğunu üç yıl öteleyen yasa değişikliği veto edildi.

Erdoğan baca filtresine ötelemeyi veto etti

Enerji Günlüğü - Özelleştirilmiş kömür santrallerine baca gazı filtresi takma zorunluluğunu üç yıl öteleyen yasa değişikliği veto edildi. 

 

Son haftalarda Türkiye gündeminde yoğun şekilde tartışılan kömür santrallerine baca filtresi takılması konusunda kritik bir gelişme yaşandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 13 santrali doğrudan, pek çoğununu da dolaylı olarak etkileyen, kömürden elektrik üreten tesislerin baca gazı filtresi kurması yükümlülüğünü üç yıl erteleyen yasa değişikliğini veto etti. 

ÇELİK AÇIKLAMA YAPTI

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, AKP’nin MYK toplantısı sürerken yaptığı açıklamada, bazı termik santrallere filtre takılmasını erteleyen yasayı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın doğru bulmadığını ve veto ettiğini açıkladı.

Çelik, “Meclis’te 21 Kasım’da kabul edilen torba yasanın 50’nci maddesine göre havayı kirleten 15 termik santrale baca filtresi takma zorunluluğu 2,5 yıl ertelenmişti. Düzenleme Cumhurbaşkanımızın onayını bekliyordu. Sayın Cumhurbaşkanımız bu düzenlemeyi doğru bulmamış ve biraz evvel veto etmiştir” dedi.

Termik santrallerin baca filtrelerinin takılmasını 2,5 yıl daha erteleyen kanun teklifi AKP ve MHP’lilerin oylarıyla kabul edilmişti.

 

Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler