1. HABERLER

  2. KÖMÜR

  3. Meclisten filtresiz kömür santrallerine 2,5 yıl daha çalışma izni

Meclisten filtresiz kömür santrallerine 2,5 yıl daha çalışma izni

Baca filtresi olmadan çalışan termik santrallerin baca filtrelerinin takılmasını 2,5 yıl daha erteleyen kanun teklifi AK Parti ve MHP'lilerin oylarıyla kabul edildi. 

Meclisten filtresiz kömür santrallerine 2,5 yıl daha çalışma izni

Enerji Günlüğü - Baca filtresi olmadan çalışan termik santrallerin baca filtrelerinin takılmasını 2,5 yıl daha erteleyen kanun teklifi AK Parti ve MHP'lilerin oylarıyla kabul edildi. 

İklim değişikliğine yol açan atmosfere karbondioksit salımının en büyük sorumlularından kömürün bu etkilerini azaltmak için elektrik santrallerinin kullanması gereken baca filtresi için bazı santrallere esneklik sağlayan yasa teklifi tüm tepkilere rağmen Meclis’te kabul edildi. CHP Kütahya Milletvekili ve TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Üyesi Dr. Ali Fazıl Kasap, TBMM’de görüşülen kanun teklifinin AK Parti ve MHP’li milletvekillerinin oylarıyla kabul edildiğini duyurdu. 

14 Şubat 2019’da meclisteki tüm partilerin ortak kararıyla geri çekilen “termik santrallara havayı kirletme izni” yasal düzenlemesine (eski Madde 45) göre bu yılın sonuna kadar baca gazı filtresi taktırma süresi sona eren Türkiye’nin çeşitli bölgelerindeki kömür yakıtlı elektrik santrallerine 2,5 yıl daha süre tanınması öngörülüyor. 

Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler