1. HABERLER

  2. ELEKTRİKLİ ARAÇLAR

  3. Eşarj'dan elektrikli araca şarj, sürücülere "Deşarj"

Eşarj'dan elektrikli araca şarj, sürücülere "Deşarj"

Eşarj, elektrikli araç sürücülerine araçlarını şarj ederken kaliteli zaman geçirme imkanı sağlama hedefiyle geliştirdiği Deşarj adlı dinlenme noktalarının ilkini açtı.

Eşarj'dan elektrikli araca şarj, sürücülere "Deşarj"

Enerji Günlüğü - Elektrik dağıtım, perakende satış ve müşteri çözümleri şirketi Enerjisa Enerji’nin yüzde yüz iştiraki olan ve Türkiye’de ilk ve en fazla hızlı şarj istasyonuna sahip olan Eşarj, sektörde bir ilke daha imza attı. Eşarj, sürücülerin araçlarının şarjlanma süresinde dinlenebilecekleri ve kaliteli vakit geçirebilecekleri bir dinlenme noktası tasarladı. Eşarj’ın kurduğu ilk Deşarj noktası Aydın’ın Söke ilçesinde, Aydın yolu üzerindeki Koyuncu Kia Bayisi’nde hizmete girdi.

esarj-desarj-noktasi.jpgHIZLI ŞARJ, İNTERNET, TV, SICAK-SOĞUK İÇECEKLER

Aynı anda 10 kişiye kadar hizmet verilebilen Deşarj noktasının bulunduğu istasyonda 120 kW gücündeki iki DC Şarj cihazı ile araçların şarj dolumu hızlı birşekilde yapılabiliyor. Deşarj Noktası’nda TV, internet bağlantısı, kahve makinesi ve çocuk oyun alanı gibi hizmetler bulunuyor. Deşarj aynı zamanda sıcak yaz aylarında sürücülerin serin bir mola verebilecekleri bir nokta olarak tasarlanmış durumda.

EŞARJ, ŞARJ SÜRESİNİ KISALTIYOR

Enerjisa Enerji CEO’su ve Eşarj Yönetim Kurulu Başkanı Murat Pınar, elektrikli araç kullanıcılarının şarj istasyonlarında geçirdikleri zamanın değerini bildiklerini belirterek “Batarya teknolojisinin gelişimi ile beraber araçların menzili artarken bir yandan da şarjlanma süresinin en aza indirilmesi için inovasyon çalışmalarıyapıyoruz. Yeni istasyon kurulumlarında DC yani hızlı şarj istasyonunu önceliklendirerek elektrikli araç tercihinin önündeki bekleme süresi bariyerini ortadan kaldırmayı hedef biliyoruz” dedi.

BİR KAHVE İÇİMİNDE ŞARJ HAYALİ GERÇEKLEŞTİmurat-pinar-esarj-2023.jpg

Giderek kısalsa da şarj süresi içerisinde müşterilere nasıl bir konfor yaratılabileceği üzerinde çalıştıklarını ifade eden Murat Pınar, “Bir kahve içme süresinde aracınızışarj edin’ hayalimizi gerçekleştirdik ve seyahat severlere konforlu bir dinlenme ortamı sağlayan ilk Deşarj noktamızı Aydın Söke’de hizmete sunduk. Daha önce sektörde örneği olmayan bu uygulama ile ücretsiz olarak sunduğumuz hizmetler, Eşarj farkını ortaya koyuyor. Deşarj noktalarının sayısını artırarak yaygınlaştırmak konusunda heyecanlı ve kararlıyız” dedi.

ŞARJ İŞİNDE İLKLERİN MARKASI EŞARJ

Türkiye’nin ilk şarj operatörü olan Eşarj, yenilebilir enerji sertifikası alan ilk şarj operatörü (IREC, YEK-G) unvanına sahip. İlk DC şarj istasyonu ve elektrikli araç markaları ile anlaşmalı ilk şarj operatörü unvanı da Eşarj’a ait. Eşarj, 2023 Ekim sonu itibarıyla 800 adedin üstünde istasyon, 1.200’ün üzerinde soket ve 50 MWh’in üzerinde kurulu güç ile elektrikli araç istasyon ağı yönetiyor.

ENERJİSA ENERJİ’NİN GÜCÜ ARKASINDA

Eşarj, üç bölgede 14 ilde yaklaşık 22 milyon tüketiciye sağladığı elektrik tedarik ve perakende satış hizmetleri ile sektörün en büyüğü konumundaki Enerjisa Enerji’nin bir iştiraki konumunda. İşimin Enerjisi markasıyla yenilenebilir enerji, verimlilik ve yeşil enerji çözümleri de sunan Enerjisa Enerji, Sabancı Holding ile Alman E.ON’un yüzde 50-50 ortaklığı konumunda. Enerjisa Enerji’nin yüzde 20 hissesi halka açık olup Borsa İstanbul’da işlem görüyor.

Önceki ve Sonraki Haberler