1. HABERLER

  2. MEVZUAT

  3. EÜAŞ, yurt dışında şirket kurabilecek

EÜAŞ, yurt dışında şirket kurabilecek

Enerji Günlüğü - EÜAŞ uluslararası anlaşmalar çerçevesinde belirlenen faaliyetler ile uluslararası anlaşmalar öncesinde yurt içinde yapılması gerektiği...

EÜAŞ, yurt dışında şirket kurabilecek

Enerji Günlüğü - EÜAŞ uluslararası anlaşmalar çerçevesinde belirlenen faaliyetler ile uluslararası anlaşmalar öncesinde yurt içinde yapılması gerektiği Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nca belirlenen faaliyetleri yerine getirmek amacıyla yurt dışında şirket kurabilecek.

Elektrik Üretim Anonim Şirketi'nin (EÜAŞ), yurt dışında şirket kurması hakkında kararda değişiklik yapıldı. Bakanlar Kurulu'nun konu ile ilgili kararı Resmi Gazete'de yayımlandı. 

Buna göre, EÜAŞ uluslararası anlaşmalar çerçevesinde belirlenen faaliyetler ile uluslararası anlaşmalar öncesinde yurt içinde yapılması gerektiği Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nca belirlenen faaliyetleri yerine getirmek amacıyla yurt dışında şirket kurabilecek. Şirket, yurt dışında elektrik enerjisi üretimi ve ticareti ile yakıt ve atık yönetimine yönelik (elektrik santrali kurulması, işletilmesi, bakımı, onarımı ve rehabilitasyonu, elektrik ticareti, yakıt ve atık yönetimi gibi) faaliyetleri yerine getirecek.

Şirketin nominal kuruluş sermayesi 50 milyon dolar olacak. Şirketin sermayesi, 150 milyon doları aşmamak üzere, şirket genel kurulunun kararı ve EÜAŞ'ın ilgili olduğu bakanın onayıyla artırılabilecek. Ayrıca yurt dışında kurulacak şirket, söz konusu faaliyetleri yerine getirmek üzere EÜAŞ yönetim kurulunun kararı ve EÜAŞ'ın ilgili olduğu bakanın onayı alınarak şirket kurmaya ve şirketlere ortak olmaya yetkili olacak.

Önceki ve Sonraki Haberler