Exergy ve Nidec ortaklığında Türk Malı jeneratör geliştirildi

Enerji Günlüğü - İtalyan Exergy ve çok uluslu Nidec ASI ürettikleri jeneratör için Türk Malı sertifikası aldılar. Jeneratör Kiper Elektrik’e ait...

Exergy ve Nidec ortaklığında Türk Malı jeneratör geliştirildi

Enerji Günlüğü - İtalyan Exergy ve çok uluslu Nidec ASI ürettikleri jeneratör için Türk Malı sertifikası aldılar. Jeneratör Kiper Elektrik’e ait 10 MWe’lik jeotermal enerji santralinde kullanılacak.

Organik Rankine Çevrimi sistemleri üreten İtalya kökenli Exergy ve yüksek güç ile yüksek performans beklentilerinin olduğu ağır endüstri uygulamalarında uzman çok uluslu Nidec ASI, kısa bir süre önce özel işbirliklerinin meyvesi olan yerli jeneratör üretiminde Türk Malı sertifikası almayı başardılar. Türk Malı sertifikası, jeneratörde elde edilen yüzde 60’lık yerlilik oranı katma değeriyle alındı.

Sertifika prosedürü ve ağır kriterler, Exergy ve Nidec arasında teknik bilgi birikimi ve deneyim paylaşımını da içeren iki yıllık özenli çalışma ve güçlü işbirliği neticesinde karşılandı. Bu başarının kutlanması amacıyla 31 Ekim’de İstanbul’da yerel otoriteler ve projeye dahil olan şirketlerin katılımıyla bir tören gerçekleştirildi. Proje sürecine yerel tedarikçilerin yanı sıra uluslararası kalite standardı kontrolü ve ISO17065 kalite sertifikası alınması için de akredite üçüncü parti danışmanlık şirketi dahil edildi.

Nidec ASI tarafından tasarlanan ve Türkiye pazarında ilk kez üretilen Türk Malı jeneratör, Kipaş Holding grubu şirketlerinden Kiper Elektrik Üretim A.Ş.’ye ait 10 MWe’lik jeotermal enerji santralinde görev yapacak.

Exergy şu anda ilave 3 türbin ve 7 enerji santrali ekipmanının üretimine devam ediyor. NIDEC ile yapılan stratejik işbirliği sayesinde 2 yeni jeneratörün üretimine başlandı ve 2019 yılında üretimlerinin tamamlanması planlanıyor.

İTALYAN ŞİRKETİN İKİNCİ TÜRK MALI SERTİFİKASI

Exergy CEO’su Claudio Spadacini başarıyla ilgili olarak, “2014 yılındaki kuruluşundan bu yana Exergy Türkiye, ileri teknolojileri rekabetçi şartlarda sunmak üzere yoğun bir şekilde çalışıyor. 2015 yılında kendimize ait Radyal Dış Çıkışlı Türbini ile elde ettiğimiz Türk Malı sertifikasına ilave olarak ulaştığımız bu ikinci başarı, bir yandan Exergy’nin yerel pazarlardaki ihtiyaçları anlaması ve ihtiyacı karşılayacak ürünleri sunma konusundaki başarısını ve yeteneklerini kanıtlarken ayrıca teknolojimizin esnekliğini ve üretim süreçlerinde farklı şartlara hızlı adaptasyon yeteneğimizi da kanıtlıyor. Pazardaki bazı oyuncular, jeneratörde yerlilik sertifikası için konulan kriterlerin karşılanamayacağı konusunda olumsuz yorumlarda bulundular. Ancak bunlar ağırlıklı olarak karşılanması gereken kriterlerin ve standartların zorlu olmasından ve yeterli bilgi ve deneyime sahip olmamalarından kaynaklanıyordu. Değerli ortağımız NIDEC’in çabaları, adanmışlığı ve imkanları sayesinde birlikte çalışarak bir ekip olduk ve zorlukların üstesinden gelerek istediğimiz sonuca ulaştık” dedi. “Tüm bu nedenlerle elde ettiğimiz başarıdan büyük gurur duyuyoruz” diyerek sözlerini sürdüren Spadacini, “Artık pazarda mevcut ve potansiyel müşterilerimize bu imkanı sunabilen tek şirket olduk. Elbette müşterimiz Kiper’e de bize Türk Malı jeneratör konusunda duydukları güven nedeniyle teşekkür etmek istiyorum.”

İzmir’de bulunan yerel üretim tesisi, 20 profesyonel çalışanı ve faal durumda veya yapımı tamamlanmak üzere olan toplamda 400 MWe’lik elektrik üretim kapasitesi ile Exergy Türkiye, Organik Rankine Çevrimi teknolojisinin kullanıldığı jeotermalden, biyokütleden, güneşten veya endüstriyel atık ısıdan enerji üretimine yönelik kurulan enerji santrallere hizmet veriyor.

KUBİLAY JES'İN TÜRBİNLERİNİ EXERGY SAĞLAYACAK

TÜRK JEOTERMALİNE İTALYAN TERZİ