1. HABERLER

  2. PETROL

  3. Fransa’da hükümet benzin grevine karşı depolara el koydu

Fransa’da hükümet benzin grevine karşı depolara el koydu

Fransa’da akaryakıt sıkıntısına yol açan rafineri grevlerinin etkilerini sınırlamak isteyen hükümet, iki benzin deposuna el koydu.

Fransa’da hükümet benzin grevine karşı depolara el koydu

Enerji Günlüğü - Fransa’da rafineri grevleri yüzünden akaryakıt istasyonlarının yüzde 30’unda yakıt sıkıntısı çekilirken, grevin hayatı olumsuz etkilemesini önlemeye çalışan hükümet, grevdeki işçilere karşı giderek sertleşiyor. Hükümet iki büyük işçi konfederasyonu ile anlaşmaya varırken, sol eğilimli GTI buna karşı çıkmıştı. 

Ekonomi ve Maliye Bakanı Bakan Le Maire, işverenle sendikalar arasındaki müzakerelerin tamamlanıp, bir anlaşmaya varıldığını belirterek, “Müzakere zamanı geçti. Bir müzakere oldu ve bir anlaşmaya varıldı. Herkesin bu varılan anlaşmanın sonucuna saygı göstermesi gerekiyor” dedi. 

Grevin devam etmesini yasa dışı saydıklarını ifade eden Bruno Le Maire, “rafinelerin ve benzin depoların önündeki engeller derhal kaldırılmalı” dedi.

Bu arada Fransa’da devlet iki benzin deposuna el koydu. Enerji Bakanı Agnès Pannier-Runacher hükümetin, Rhone bölgesindeki Feyzin benzin deposu ile Flandres bölgesindeki Mardyck benzin deposuna el koyduğunu duyurdu. Bakan “Biz bu kararı Fransızlar için aldık. grevcilere karşı bir karar almadık. Aldığımız karar gerekliydi, bu sayede insanlar çalışmaya devam edebilecek ve temel ihtiyaçlarını karşılayabilecek” dedi. 

Fransa’da TotalEnergies'e ait 6 rafinerinin 3’ünde, Esso-ExxonMobil'in de 2 rafinerisinde çalışanlar greve gitmişti. 

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler