1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. GÜNEŞ

  4. Garanti BBVA, güneş elektriği üretmeye başladı

Garanti BBVA, güneş elektriği üretmeye başladı

Garanti BBVA, bu yıl ATM çatılarına 81 güneş paneli kurdu. Banka böylece ATM’lerin aylık enerji tüketiminin yaklaşık %40-50 oranında tüketimini güneş enerjisinden sağlayacak.

Garanti BBVA, güneş elektriği üretmeye başladı

Enerji Günlüğü - Garanti BBVA, Pendik Kampüs ve Güneşli Hizmet Binası ile ATM’lerinde güneş enerjisi üretimine başladı. 

Yenilenebilir enerji alanındaki çalışmalarıyla Türkiye’nin iklim kriziyle mücadelesine destek veren Garanti BBVA, Pendik Kampüs ve Güneşli Hizmet Binasında güneş enerjisi santrali (GES) projesi hayata geçirirken ATM çatılarına da güneş enerjisi panelleri yerleştirdi. Pendik Kampüs ve Güneşli Hizmet Binasına kurulan ve üretime başlayan güneş enerjisi santrali projesinin kurulu gücü yaklaşık 300 kW olurken yıllık üretim kapasitesi 350 MWh olacak. ATM çatılarına ise bu yılbaşından itibaren 81 güneş enerjisi paneli yerleştirildi.

YILDA 1 MİLYON TL TASARRUF

Pendik Kampüs yerleşkesinin GES kurulu gücü 103 kW, yıllık üretim kapasitesi 122 MWh Güneşli Hizmet Binasının kurulu gücü 193 kW, yıllık üretim kapasitesi ise 228 MWh olacak. GES enerji üretimiyle toplamda yıllık 1 milyon TL tasarruf sağlanması ve 160 ton karbon emisyonunun engellenmesi hedefleniyor. Bu miktar, doğada yaklaşık 9.884 ağacın azaltabileceği sera gazı miktarına denk geliyor.

ATM GES’LERLE 30 TON CO2 SALIMI ENGELLENECEK

Garanti BBVA, güneş enerjisi panel kurulumlarıyla bir ATM’nin aylık enerji tüketiminin yaklaşık %40-50 oranında (aylık ortalama 150 KWh) tüketimini güneş enerjisinden sağlayacak. ATM kurulumları ve kabin değişimlerine ait yapılan üretimin yılsonunda yaklaşık 60.000 KWh’a ulaşması planlanıyor. Bu enerji üretimiyle de doğada 1.800 ağacın azaltabileceği sera gazı miktarına denk gelen, 30 tona yakın karbon emisyonunun engellenmesi hedefleniyor.

 

İlgili Haberler