1. HABERLER

  2. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

  3. Garanti BBVA ve TURMEPA Marmara’da 10 ton atık topladı

Garanti BBVA ve TURMEPA Marmara’da 10 ton atık topladı

Garanti BBVA ve DenizTemiz TURMEPA, Marmara Denizi’nden üç ayda 10 ton atık topladı. 

Garanti BBVA ve TURMEPA Marmara’da 10 ton atık topladı

Enerji Günlüğü - Garanti BBVA ve DenizTemiz TURMEPA, Marmara Denizi’nden üç ayda 10 ton atık topladı. 

Garanti BBVA’nın, DenizTemiz Derneği TURMEPA ile işbirliği içinde deniz kirliliğini önlemek amacıyla Marmara Denizi’nde atık yüzey temizliği ve bölge illerinde deniz temizliği konusunda farkındalık eğitimleri gerçekleştirmek amacıyla başlattığı Mavi Nefes Projesi kapsamında, üç ayda yaklaşık 10 ton atık toplandı. 

DenizTemiz Derneği TURMEPA’nın yayınladığı 2021 proje raporuna göre 21 Eylül - 31 Aralık 2021 tarihleri arasında deniz süpürgeleri, 9.820 kilogram atık toplayarak bu atıkları geri dönüşüme kazandırdı. Deniz süpürgeleriyle toplanan atıklar, yaklaşık olarak 8.690 kişinin bir günde ürettiği atık miktarına eşit.

Proje kapsamında ortaokul seviyesinde çevrimiçi eğitim programları da düzenlendi. Çevre, küresel iklim krizi ve geri dönüşüm konularında farkındalık düzeyinin artırılmasını amaçlayan programda; Küresel İklim Değişikliği, Küresel İklim Değişikliği ve Denizlerimiz, Deniz Salyası (Müsilaj), Kirlilik Kaynakları, Sıfır Atık Hareketi, Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları ve Karbon Salımı konularında eğitim verildi. 

10 BİNİ AŞKIN ÖĞRENCİYE ULAŞTI
Bu kapsamda 18 Ekim’den 29 Aralık 2021’e kadar; Kocaeli’nin Başiskele, Derince, Dilovası, Gebze, Gölcük, İzmit, Kartepe ve Körfez ilçelerinden 50 okulda, 10.238 öğrenci ve 627 öğretmene ulaşıldı.

Mavi Nefes Projesi Mavi Nefes Eğitim Otobüsü, 2021 yılında sırasıyla Kocaeli’de 13 okul, 239 öğrenci, 21 öğretmen; İstanbul Üsküdar’da 7 okul, 248 öğrenci, 19 öğretmen; İstanbul Beykoz’da 6 okul, 183 öğrenci, 9 öğretmen; Bursa’da ise 9 okul, 231 öğrenci ve 16 öğretmenle bir araya geldi. Eğitim Otobüsü Marmara’ya kıyısı olan 7 ilde daha öğrencilerle buluşacak. 

LİSELİLER SORUMLULUK ALIYOR
Mavi Nefes Projesi kapsamında verilen eğitici eğitimleriyle lise öğrencileri de sorumluluk alıyor. Öğrencilerin gönüllü olarak katıldığı Mavi Dedektif eğitici eğitimlerinde Kocaeli, Bursa, Üsküdar ve Beykoz’da 6 okulda, 122 öğrenci yetiştirildi. 

İlgili Haberler