1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Gazprom Kuzey Akım 2’yi yılsonuna kadar tamamlamayı umuyor

Gazprom Kuzey Akım 2’yi yılsonuna kadar tamamlamayı umuyor

Gazprom, Danimarka'nın Kuzey Akım 2'ye Ekim ayında onaylamasını ve yılsonuna kadar da hattı tamamlamayı bekliyor.

Gazprom Kuzey Akım 2’yi yılsonuna kadar tamamlamayı umuyor

Enerji Günlüğü - Gazprom, Danimarka'nın Kuzey Akım 2'ye Ekim ayında onaylamasını ve yılsonuna kadar da hattı tamamlamayı bekliyor. 

Rus kamu doğalgaz şirketi Gazprom, Rus doğalgazını Baltık denizinin altından Almanya'ya taşıyacak olan Kuzey Akım 2 Boru Hattı’nın rotası için Danimarka’ya yapılan başvurunun Ekim ayında onaylanmasını bekliyor. Gazprom Başkanı Viktor Zubkov yaptığı açıklamada, "Danimarka'nın yaptığımız başvuruya Ekim ayı içinde onay vereceğini düşünüyoruz. Bu onayın ardından Kuzey Akım 2'yi yıl sonuna kadar tamamlayacağız" diye konuştu. 

Bu yılın sonunda faaliyete geçmesi planlanan hattın, Danimarka’nın üçüncü bir rota talep etmesi nedeniyle onay sürecinin uzayabileceği ve dolayısıyla 2020 yılına sarkabileceği kaydedilmişti.  

Kuzey Akım 2 ile birlikte Rusya'nın Baltık Denizi'nin altından Almanya'da doğalgaz ihracat kapasitesi ikiye katlanarak yıllık 110 milyar metreküp üzerine çıkacak. Rus doğalgazının Baltık Denizi'nden Almanya'ya taşıyacak ve Ukrayna, Polonya gibi doğu Avrupa ülkelerini bypass ederek transfer gelirinden edecek Kuzey Akım 2 Doğalgaz Boru Hattı ile yılda fazladan 55 milyar metreküp Rus gazının taşınması öngörülüyor.

Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler