1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Kuzey Akım 2 ertelenebilir

Kuzey Akım 2 ertelenebilir

Rus gazını Baltık Denizi'nden Avrupa'ya ulaştıracak olan Kuzey Akım 2 Doğalgaz Boru Hattı’nın faaliyete geçmesi Danimarka’nın onay sürecinin uzaması nedeniyle 2020 yılına ertelenebilir.

Kuzey Akım 2 ertelenebilir

Enerji Günlüğü - Rus gazını Baltık Denizi'nden Avrupa'ya ulaştıracak olan Kuzey Akım 2 Doğalgaz Boru Hattı’nın faaliyete geçmesi Danimarka’nın onay sürecinin uzaması nedeniyle 2020 yılına ertelenebilir.

Rus doğalgazını Almanya üzerinden Avrupa’ya taşıyacak Kuzey Akım 2 Boru Hattı projesinin ertelenebileceği kaydediliyor. İnşası devam eden hattın geçeceği 5 ülkeden Rusya, Almanya, Finlandiya, İsveç ile tüm konularda anlaşma sağlanırken, Danimarka ile son pürüzleri giderme konusunda görüşmelerde yaşanan son dakika taleplerinin projeyi erteleyebileceği belirtiliyor.

İnterfax’ın Kuzey Akım 2 yönetimine dayandırdığı haberine göre, bu yılın sonunda faaliyete geçmesi planlanan hattın, Danimarka’daki onay sürecinin uzaması nedeniyle 2020 yılına sarkabilir. 

DANİMARKA ÜÇÜNCÜ BİR ROTA TALEP ETTİ

Rus liderliğindeki Nord Stream 2 AG şirketi, Danimarkalı otoritelerle birincisi iki yıldan daha uzun bir süre önce gönderilen iki rota başvurusu var. Ancak Mart ayında Danimarka sularındaki üçüncü bir rota seçeneği değerlendirmesi istenen şirket, bu seçeneği uygulaması halinde hattan gaz akışının 2020 yılına kayabileceğini ifade etti.

Kuzey Akım 2 ile birlikte Rusya'nın Baltık Denizi'nin altından Almanya'da doğalgaz ihracat kapasitesi ikiye katlanarak yıllık 110 milyar metreküp üzerine çıkacak. Rus doğalgazının Baltık Denizi'nden Almanya'ya taşıyacak ve Ukrayna, Polonya gibi doğu Avrupa ülkelerini bypass ederek transfer gelirinden edecek Kuzey Akım 2 Doğalgaz Boru Hattı ile yılda fazladan 55 milyar metreküp Rus gazının taşınması öngörülüyor. AB, ABD, Polonya ve bazı Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri projeye Rus doğalgazına olan bağımlılığın artacağı ve hattın birinci kolunun bile tam kapasite ile çalışmadığı gerekçeleriyle karşı çıkarken, Almanya projeyi destekliyor. 

Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler