1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. RÜZGAR

  4. GE Bergama’da 1111’inci türbin kanadını üretti

GE Bergama’da 1111’inci türbin kanadını üretti

GE Yenilenebilir Enerji iştiraki LM Wind Power, Bergama’daki türbin kanadı fabrikasının bugüne kadar ürettiği kanat sayısı 1111’e ulaştı.

GE Bergama’da 1111’inci türbin kanadını üretti

Enerji Günlüğü - GE Yenilenebilir Enerji iştiraki LM Wind Power, Bergama’daki türbin kanadı fabrikasının bugüne kadar ürettiği kanat sayısı 1111’e ulaştı.

GE Yenilenebilir Enerji’den yapılan açıklamaya göre, Şirket’in Bergama'daki iştiraki LM Wind Power'ın üretim tesisindeki 1111. rüzgar türbini kanadının üretimini tamamladı. İzmir'in Bergama ilçesindeki üretim tesisi dört yıl önce faaliyete başlamıştı. Türkiye, Avrupa ve Asya başta olmak üzere, dünyanın dört bir yanında rüzgar enerjisine yönelik artan talebi karşılamak üzere faaliyette bulunan şirketin ürettiği 1111 türbin kanadıyla toplamda 1.58 GW elektrik enerjisi elde edilmiş oldu.

Açılışı 2017 Temmuz'unda yapılan Bergama tesisi, LM Wind Power'ın on beşinci ve GE Yenilebilir Enerji'nin LM Wind Power'ı bünyesine katmasından sonra açılan ilk tesis oldu. Türkiye'ye 80 milyon dolarlık yatırımla kurulan tesiste, 2019 yılının Nisan ayı sonunda genişleme kararı alındı ve GE'nin son teknoloji ürünü, kara tipi yeni Cypress türbin platformlarında kullanılacak çift kanatlı rüzgar türbini kanatlarının üretimine başlandı. LM Wind Power’ın önde gelen tesislerinden biri olan Bergama fabrikası, şu anda, yüzde 26’sı kadın çalışanlar olmak üzere 800 kişiye istihdam sağlıyor.

LM Wind Power Bergama Tesisi Direktörü Emre Kahya “2017’den bu yana sahada görev yapan ekibimizin imza attığı başarılarla gurur duyuyoruz. Tesisimizin hız kesmeden gelişmesini ve büyümesini görmek bizi heyecanlandırıyor” dedi.

LM Wind Power’ın Bergama tesisi, GE Yenilenebilir Enerji ve LM Wind Power’ın dünyanın dört bir yanındaki müşterilerin siparişlerini karşılıyor. LM Wind Power’ın

Brezilya, Kanada, Çin, Hindistan, Polonya, İspanya, Fransa, Türkiye ve ABD'de kanat fabriklaarı bulunuyor. LM Wind Power, GE Yenilenebilir Enerji bünyesinde rüzgar türbinleri için rotor kanadı tasarlayan ve üreten bir kuruluş. Şirket, 1978 yılından bugüne 241,000 'i aşkın kanat üretti. Bugüne kadar ürettiği kanatların kurulu gücü 121 GW'ın üzerinde. LM Wind Power, 2018 yılında rüzgar türbini endüstrisinde karbon nötr üretim yapan ilk şirket unvanını kazanmıştı.

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler