1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. RÜZGAR

  4. GE LM Wind Bergama'da 500’üncü türbin kanadını üretti

GE LM Wind Bergama'da 500’üncü türbin kanadını üretti

GE Yenilenebilir Enerji’nin iştiraki LM Wind Power’ın İzmir’deki Bergama Rüzgâr Türbin Kanadı Üretim Tesisi 500’üncü kanadı üretti.

GE LM Wind Bergama'da 500’üncü türbin kanadını üretti

Enerji Günlüğü - GE Yenilenebilir Enerji’nin iştiraki LM Wind Power’ın İzmir’deki Bergama Rüzgâr Türbin Kanadı Üretim Tesisi 500’üncü kanadı üretti. 

GE Yenilenebilir Enerji, LM Wind Power’ın Türkiye’de İzmir’in Bergama ilçesinde yer alan ve iki yıldır faaliyette olan yeni rüzgâr türbini kanadı üretim tesisinde, 500’üncü rüzgâr türbini kanadını ürettiğini duyurdu. Türkiye, Avrupa ve Asya da dâhil olmak üzere dünya genelinde artış gösteren rüzgâr enerjisi talebine yanıt vermesi amacıyla üretilen 500 adet kanadın, toplamda yaklaşık 500 MW kapasitede enerji üretecek kadar rüzgâr toplaması bekleniyor.

3 MİLYON DOLARLIK EK YATIRIM 

LM Wind Power, Türkiye için verdiği 50 milyon dolar yatırım taahhüdünün bir parçası olarak Bergama fabrikasında 2019 yılının sonuna kadar 30 milyon dolarlık ek yatırım yapacak. Nisan ayında başlayan büyütme yatırımı kapsamında tesislerde 300 yeni personel istihdam edilecek. 

YENİLİKÇİ KANAT ÜRETİLECEK 

Bergama yatırımını büyütme projesiyle fabrikanın GE’nin en yeni 5MW kara tipi rüzgâr türbini Cypress platformuna monte edilecek yenilikçi iki parçalı kanatların üretimine hazır hale getirilmesi hedefleniyor. Şu anda Bergama tesislerinde yüzde 26’sı kadın olmak üzere 450 personel çalışıyor ve bu sayı 2020’de 700’ün üzerine çıkacak. 

İKİ PARÇALI KANATLAR DEVRİM

Bergama Fabrika Müdürü Ozan Mamay, Cypress kara tipi rüzgâr teknolojisinin Türkiye’de ve dünyada elektrik maliyetlerini düşürmek için çok uygun olduğunu belirterek “Biz de Bergama’daki tesislerimizde bu teknolojiye ait devrim niteliğindeki iki parçalı kanatları üretmenin heyecanını yaşıyoruz” dedi. 

LM’NİN 15’İNCİ FABRİKASI 

Resmi olarak Temmuz 2017’de açılışı yapılan Bergama tesisi, LM Wind Power’ın toplamda 15’inci fabrikası. Bu tesisler aynı zamanda şirketin GE Yenilenebilir Enerji bünyesine katılmasının ardından açtığı ilk fabrika olma özelliğini de taşıyor.  

Enerji Günlüğü 

İlgili Haberler