1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. GÜNEŞ

  4. Greenpeace Akdeniz, güneşte 1 milyon çatı hedefliyor

Greenpeace Akdeniz, güneşte 1 milyon çatı hedefliyor

Enerji Günlüğü -  Greenpeace Akdeniz, Güneşe Yelken Aç projesi ile 3 yıl içinde 1 milyon çatıya güneş panelleri kurarak toplamda 6 GW kurulu güce...

Greenpeace Akdeniz, güneşte 1 milyon çatı hedefliyor

Enerji Günlüğü -  Greenpeace Akdeniz, Güneşe Yelken Aç projesi ile 3 yıl içinde 1 milyon çatıya güneş panelleri kurarak toplamda 6 GW kurulu güce ulaşmayı amaçlıyor.

Solar TR2016’nın üçüncü gününde düzenlenen Enerji Kooperatifleri Üzerine Eğitim Atölyesi'nde konuşan Greenpeace Akdeniz İklim ve Enerji Kampanya Sorumlusu Duygu Kutluay, Greenpeace Akdeniz’in Güneşe Yelken Aç projesi ile ulaşmak istediği amacın 3 yıl içinde 1 milyon çatıya küçük ölçesi de olsa güneş panelleri kurmak ve toplamda 6 GW kurulu güce ulaşmak olduğunu söyledi.

Kutluay “Bu proje Paris anlaşması ile küresel sıcaklıktaki artışın 1.5 derecede kısıtlanması hedefi açısından önemli proje. Bu sadece bizim hedefimiz değil. Paris Anlaşması’na 193 ülke de anlaşmaya imza atarak, bunu hedeflediklerini gösterdiler. Avrupa’da 2050’de 2 kişiden birinin kendi enerjisini üreteceği öngörülüyor. Bu nedenle önümüzdeki dönemde güneş enerjisinden elektrik üretilmesi daha da önem kazanacak” diye konuştu.  

TÜRKİYE'DE GÜNEŞE EVET DİYORUZ

Kutluay, bugüne kadar hep “Hayır” pankartlarıyla hatırlanan çevre kuruluşunun tarihinde ilk kez bir projeye evet dediğini anlattı. Kutluay, “Greenpeace Akdeniz olarak pozitif çözümleri desteklemeye karar verdik. Güneşe Yelken Aç projesi ile Türkiye’nin güneş enerjisine evet diyoruz. Greenpeace’in efsane gemisi Rainbow Warrior ile Türkiye turu yaptık, farklı yerleri gezdik. guneseyelkenac.org sitesi üzerinden solar kahramanlarımız ile ilgili hikayeleri paylaştık. Ev kadını ve güneş enerjisi üreten girişimci Kezban Teyze, camiye solar paneller yerleştiren imamla ilgili hikayelere yer veriyoruz” dedi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler