1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Güney Kıbrıs yeni gaz lisanslarını bu yıl verecek

Güney Kıbrıs yeni gaz lisanslarını bu yıl verecek

Enerji Günlüğü - Güney Kıbrıs hükümeti, Afrodit açıkdeniz doğalgaz sahasında üçüncü tur petrol ve doğalgaz arama lisanslarını 2017 yılı başına...

Güney Kıbrıs yeni gaz lisanslarını bu yıl verecek

Enerji Günlüğü - Güney Kıbrıs hükümeti, Afrodit açıkdeniz doğalgaz sahasında üçüncü tur petrol ve doğalgaz arama lisanslarını 2017 yılı başına kadar vermeyi planlıyor.

Güney Kıbrıs hükümeti Enerji Bakanı George Lakkotripis,  Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölge'sinde yer alan 6, 8 ve 10'uncu parsellerde petol ve doğalgaz aramaları için yapılacak üçüncü tur ihalenin 2017 yılının başlarında tamamlamayı beklediklerini açıkladı.

Uluslararası sözleşmelerde ilerleme kaydettiklerini belirten Bakan, üçüncü tur ihalelere katılmak için son teklif verme tarihinin 22 Temmuz olduğunu kaydetti. 

Türkiye muhalefetine rağmen, Doğu Akdeniz'deki doğalgaz arama çalışmalarına devam eden G. Kıbrıs hükümeti, şimdiye kadar 13 blok petrol ve doğalgaz lisansı verdi. Bunların beşi İtalyan ENI , Fransız Total ile Amerikan Noble Energy , BG International ve İsrailli Delek Sondaj ve Avner şirketlerinden oluşan bir Konsorsiyuma verildi.

Güney Kıbrıs'ın deniz rezervlerindeki girişimleri, adanın kuzeyinde bulunan Kuzey Kıbrıs Türk Devleti'ni destekleyen Türkiye ile ilişkilerini gerginleştirdi. Geçen yıl Kıbrıs Hükümetine verilen lisansı protesto eden Türkiye protesto amacıyla gemi göndermişti.

G. KIBRIS 3. TUR ENERJİ İHALELERİ BAŞLIYOR

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler