1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. RÜZGAR

  4. Güriş Kocatepe RES’te elektrik üretimine başladı

Güriş Kocatepe RES’te elektrik üretimine başladı

Güriş Holding, Afyonkarahisar’da kurduğu 100 MW kapasiteli Kocatepe RES’te elektrik üretimine başladı.

Güriş Kocatepe RES’te elektrik üretimine başladı

Enerji Günlüğü - Güriş Holding, Afyonkarahisar’da kurduğu 100 MW kapasiteli Kocatepe RES’te elektrik üretimine başladı.

Türkiye’de elektrik üretiminde rüzgar enerjisi ve jeotermal enerji kullanan tesisleriyle tanınan elektrik yatırımcısı Güriş Holding tarafından yapımı ve yatırımı gerçekleştirilen, Afyonkarahisar ili Sandıklı İlçesinde yer alan 100 MW Kocatepe RES’in ilk türbinleri elektrik üretimine başladı. 

Kocatepe RES’in kurulumunda Enercon türbinleri kullanılıyor. Kocatepe RES’te her biri 4’er MW gücünde 25 adet Enercon (E-126 EP3) rüzgar türbini yer alıyor. Kocatepe RES’te kullanılan 116 metre kule yüksekliği ve 127 metre kanat çapına sahip Enercon türbinler, düşük ve orta güçteki rüzgar rejiminde de yüksek güç üretmek üzere tasarlanıyor. 

1958 yılından beri İnşaat Sektöründe faaliyet gösteren ve 2000 yılından itibaren yenilenebilir enerji alanında yatırımlarını devam ettiren GÜRİŞ Holding, bugün itibariyle, 489 MW güce sahip 9 adet Rüzgar Enerji Santrali, 210 MW güce sahip 7 adet Jeotermal Enerji Santrali ve 104 MW güce sahip 6 adet Hidroelektrik Santraliyle sadece Türkiye’de toplamda 803,5 MW yenilenebilir kapasitesine sahip. 2018 yılında devreye alınan Kosova’daki 32,4 MW Kitka RES ve 2019 yılında devreye alınan Ukrayna’daki 30 MW Ovid RES ile yenilenebilir enerji yatırımlarına yurt dışında da devam ediyor.

Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler