1. HABERLER

  2. KÖMÜR

  3. Hattat Enerji’de toplu sözleşme hazırlığı

Hattat Enerji’de toplu sözleşme hazırlığı

Enerji Günlüğü - Hattat Holding’e bağlı Hattat Enerji ve Maden Ticaret A.Ş.  ile Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Hattat Enerji ve Maden...

Hattat Enerji’de toplu sözleşme hazırlığı

Enerji Günlüğü - Hattat Holding’e bağlı Hattat Enerji ve Maden Ticaret A.Ş.  ile Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Hattat Enerji ve Maden Ticaret A.Ş.  Amasra Kömür İşletmeleri ve Armutçuk Kömür İşletmelerinde çalışan sendika üyesi maden işçileri ilk toplu sözleşme görüşmeleri için masaya oturdu. Görüşmelerine başlanan toplu iş sözleşmesi, ilk dönem toplu iş sözleşmesi olacak. Toplu İş Sözleşmesi, Hattat Enerji ve Maden Ticaret A.Ş. ’nin Amasra ve Armutçuk Kömür İşletmelerinde çalışan GMİS Üyelerini kapsayacak.

İlk oturumun açılış konuşmasını yapan Hattat Holding Murahhas Aza’sı Halil Beyenal, Türkiye’nin enerji ithal eden bir ülke olduğuna vurgu yaparak, ülkesini seven ve yeraltı zenginliklerinin ülke hizmetine sunulmasını amaçlayan bir kuruluş olduklarını söyledi.  Beyenal, Amasra’da çıkaracakları taşkömürünü, kuracakları termik santral ile Türkiye’nin enerji ihtiyacına önemli katkı sağlayacaklarını  belirterek şunları söyledi: “Hattat Enerji ve Maden Ticaret A.Ş.  olarak üretim ile birlikte insana da yani üretene de değer veren bir kuruluş olarak örgütlülüğü savunmaktayız. Sendika ile hemen hemen aynı anda işyerlerinde sendikalaşma talebimiz oldu. Çünkü verimliliğin bu şekilde daha iyi sağlanacağını biliyoruz. Bu bölgemizde şuan 1600 civarında işçi çalışıyor. Bu ileride üretim artıkça 11 bin işçi hedefine ulaşacaktır. Sendika ile yapacağımız bu ilk sözleşmemizin, işçilerimize, kurumumuza ve bölgemize hayırlı olmasını diliyorum.”

GMİS Genel Başkanı Eyüp Alabaş ise, “Özel sektörde örgütlenme çalışmalarına Hattat Enerji ve Maden Ticaret A.Ş.  gibi köklü kuruluşta başlatmayı uygun gördük. Çünkü HEMA, kurumsallaşmayı başarmış bir şirket. Ülkemiz bugün 60 milyar dolarını enerji ithalatına harcıyor. Dışarıdan ithal edilecek kömürü 1 ton daha aşağı çekebilmek, dışarıya ödenecek dövizi 1 dolarda olsa geriye çekebilmek ülkemiz için bir kazançtır.  Bu şirket bugün burada önemli yatırımlar gerçekleştirmekte ve burada çalışan işçisine de bugün ilk oturumunu gerçekleştirdiğimiz TİS ile de çalıştırdığı işçisine verdiği önemi göstermektedir. HEMA ile başlayacağımız bu ilk sözleşmemizin üyelerimize, bölgemize hayırlı olmasını temenni ediyorum” diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler