1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Hattat Holding, Çinlilerle türbin ve jeneratör üretecek

Hattat Holding, Çinlilerle türbin ve jeneratör üretecek

Enerji Günlüğü - Hattat Holding, Çin'in en büyük elektrik santral üreticilerinden Harbin Electric ile Çerkezköy'de 250 milyon dolar yatırımla elektrik...

Hattat Holding, Çinlilerle türbin ve jeneratör üretecek

Enerji Günlüğü - Hattat Holding, Çin'in en büyük elektrik santral üreticilerinden Harbin Electric ile Çerkezköy'de 250 milyon dolar yatırımla elektrik santrallerinin ihtiyacı olan kazan, jeneratör, türbin gibi ürünleri üretecek bir tesis kuracak. İki şirket arasında dün gece düzenlenen imza töreninde konuşan Hattat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Hattat, "Harbin ile yapacağımız bu tesiste elektrik santrallerinin malzemelerini ve ekipmanlarını üreteceğiz. Bu tesiste kömür, hidroelektrik, rüzgar doğalgaz ve nükleer elektrik üretim santrallerinin ihtiyacı olan kazan, türbin ve jeneratörler üretilecek" dedi. İki yıl içerisinde tamamlanması planlanan 60 bin metrekare üzerindeki tesiste elektrik santrallerinin yerlileştirilmesi ve santral parçalarının çok büyük bir çoğunluğunun yerli üretimle sağlanması planlanıyor.

Hattat Holding'e bağlı Hema Endüstri'nin Çerkezköy'deki tesislerinin yanında kurulması planlanan yeni tesiste yaklaşık 2 bin kişinin istihdam edilecek. Harbin ile birlikte devletin elindeki kömür santrallerinin özelleştirme ihalelerine de gireceklerini söyleyen Hattat, "Bu santraller artık eski santraller, özelleştirme ihalelerini kazanırsak, Harbin ile bu santralleri yenileyeceğiz ve verimliliklerini artıracağız" dedi. Hattat ilgi alanlarındaki kamu santrallerinin büyüklüğünün 6-7 bin MW civarında olduğunu ifade etti.

Amasra'daki taş kömürü havzalarında sıfırdan kurmayı planladıkları toplam 4 bin MW'lık kömür santrallerinin malzemelerini de kuracakları yeni tesiste üretmeyi planladıklarını söyleyen Hattat, bu sayede önemli bir maliyet avantajı sağlamayı amaçladıklarını ifade etti. Çinli şirket adına imzayı Harbin Electric Corporation Yönetim Kurulu Başkanı Gong Jingkun ve Harbin Electric Group International Company Yönetim Kurulu Başkanı Guo Yu attı.

Önceki ve Sonraki Haberler