1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Hattat Termik Santrali’nde imzalar atıldı!

Hattat Termik Santrali’nde imzalar atıldı!

Enerji Günlüğü - Türkiye’de, yerli taşkömürü ile çalışacak ilk Elektrik Üretim Santral Yatırım Projesi için imzalar atıldı. Hattat Holding Yönetim...

Hattat Termik Santrali’nde imzalar atıldı!

Enerji Günlüğü - Türkiye’de, yerli taşkömürü ile çalışacak ilk Elektrik Üretim Santral Yatırım Projesi için imzalar atıldı. Hattat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Hattat ve Harbin Electric International Proje Direktörü Xu Hongfu’nun imzalarını attığı santralin, toplam 2 bin 640 mw gücünde olması planlanıyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Zhang Qingyang da anlaşma törenine gözlemci olarak katıldı.

Törende konuşan Mehmet Hattat, bölgede yapılan sondajlar neticesinde tespit edilen kömür rezervinin 780 milyon tonu aştığını söyledi. İhale kapsamındaki sondajı yapılmamış bölgelerde rezervin daha büyük olduğunun tahmin edildiğini söyleyen Hattat, bu rezervlerin tespiti amacıyla MTA gibi karotlu sondaj çalışmalarına devam edildiğini dile getirdi. Hattat, “Açılan 3 kuyu ve full mekanizasyon sistemi ile yılda 5 milyon ton, 4. ve 5. kuyuların açılması ile daha sonraki yıllarda 10 milyon ton taşkömürü üretilecek. Üretilecek taşkömürü ile Batı Karadeniz Bölgesi’nde 2,4 milyar dolarlık yatırım ile 2640 MW gücünde termik santral kurulacak. Taşkömürünün ithal edildiği ülkelerdeki işciler kazanıp, o ülkelerin endüstrileri ve ekonomileri gelişirken, bu proje ile ülkemiz insanı kazanacak, ülkemiz endüstrisi ve ekonomisi gelişecek. Bölgeye santralde çalışmak üzere 2500 kişilik bir istihdam sahası açılmış olacak ve bölge insanın kişi başı geliri artacak” diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler