1. YAZARLAR

  2. Mehmet ASLAN

  3. Hidrojen Teknolojileri Derneği’nden mektup
Mehmet ASLAN

Mehmet ASLAN

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Hidrojen Teknolojileri Derneği’nden mektup

Değerli Enerji Günlüğü okuyucuları,

Bildiğiniz gibi, yaklaşık bir yıldır Enerji Günlüğü’ne yazıyorum. Yazılarımda ifade edilen görüşlere katılan olur, katılmayan olur, buna bir şey diyemem. Ama sanırım çoğu kimse yazılarımın tavşan kakası gibi ne kokar ne bulaşır cinsten olmadığını, her yazımda tarih’ten de gelsek mutlaka güncel bir şeylere de açık ve net bir şekilde temas ettiğimi kabul edecektir. Bu nedenle, benim esas şikâyetim, yazılarımın bugüne kadar yeterli tepkiyi çekmemesi olabilir.

Bu nedenle, 18 Eylül 2020 tarihinde Hidrojen Teknolojileri Derneği’nin şahsıma gönderdiği bir mesaj ekinde takdim ettiği Tekzip Talebi, her ne kadar bir tekzip’i andırmasa da, beni ziyadesiyle memnun etmiştir. Bu vesile ile huzurunuzda kendilerine teşekkürlerimi sunuyorum.

Aşağıda, Hidrojen Teknolojileri Derneği’nin bana gönderdiği ön mesajı, Tekzip Talebi metnini ve sonrasında benim naçizane cevabımı bulacaksınız:

 

Gönderici: Hidrojen Dernegi <[email protected]>
Tarih: 18 Eyl 2020 Cum 09:14
Al:
[email protected], [email protected]
Konu: Tekzip Talebi

Mehmet Bey,

 

Enerjigunlugu.net isimli internet sitesinde 22 Ağustos 2020 tarihinde yazmış olduğunuz “Hidrojen Mucizesi!”başlıklı yazınızda, Sayın Prof. Dr. T. Nejat Veziroğlu hocamız hakkındaki bir takım değersizleştirici asılsız nitelemeleriniz bilim camiasını derinden yaralamış, yurtiçindeki ve yurtdışındaki bilim insanları tarafından esefle karşılanmıştır. Bu kapsamda, ekteki "Tekzip Talep Yazısını" dikkatinize iletiriz.

 

 

 

TEKZİP TALEBİ

 

Kime :Mehmet ASLAN’ın Dikkatine

Kimden :Hidrojen Teknolojileri Derneği

Tarih :17 Eylül 2020

Konu :Tekzip Talebi Yazısı (1 sayfa)

 

MEHMET BEY,

 

Enerjigunlugu.net isimli internet sitesinde yazar olarak yazdığınız köşe yazılarınızı dikkatle takip etmekteyiz. Ancak, 22 Ağustos 2020 tarihinde yazmış olduğunuz “Hidrojen Mucizesi!” başlıklı yazınızı (https://www.enerjigunlugu.net/hidrojen-mucizesi-31859yy.htm) okuduk ve sizin böyle bir yazı yazmanızın nedenini maalesef anlayamadık!

 

Şöyle ki, bu yazınızın bazı bölümlerinde, Sayın Prof. Dr. T. Nejat Veziroğlu hocamız hakkındaki bir takım değersizleştirici asılsız nitelemeleri üzüntüyle okumuş ve öğrenmiş buluyoruz. Bu yazınızda 96 yaşını aşmış ve kendini bilime adamış, dünyaca bilinen ve hidrojenin bu yüzyıldaki yaşayan abidesi olarak nitelendirilen sayın Prof. Dr. T. Nejat Veziroğlu hocamız hakkında yazdığınız asılsız iddialar, yurtiçindeki ve yurtdışındaki bilim camiası tarafından gayrı ciddi bulunmuş ve esefle karşılanmıştır.

 

Burada, yazınızın bazı bölümlerinde, sayın Prof. Dr. T. Nejat Veziroğlu hocamızın saygınlığını azaltmaya yönelik yazdığınız asılsız iddialara cevap verecek değiliz. Ancak, dünya literatüründe sayın hocamızla ilgili bilgilere sosyal medyadan ulaşamamanız, hocamız hakkındaki birçok bilginin olmadığı veya yanlış olduğu veya asılsız olduğu anlamına gelmez. Böyle bir algı oluşturma çabanızı size maalesef yakıştıramadık ve anlayamadık.

Örneğin; oldukça güncel olduğu için sizi bilgilendirme anlamında, ilerleyen süreçte, IAHE tarafından yapılan değerlendirmeler sonucunda covid-19 pandemisi nedeniyle, WHEC2020 etkinliğinin 2022 tarihine ertelenmesine karar verilmiştir. Konferansın yeni tarihi 26-30 Haziran 2022 olarak www.whec2020.org sitesinde ilan edilmiş ve yeni tarihli konferansın web sitesi https://whecistanbul.org/ olarak güncellenmiştir. Bu erteleme, bilim camiası tarafından açıkça bilinmektedir. Bu arada, sizlere katkı olması anlamında; 40 yılı aşkın bir geçmişi olan WHEC, 1976 yılından itibaren 2 yılda bir olmak üzere Uluslararası Hidrojen Enerjisi Derneği himayesinde düzenlenmektedir. Dünya Hidrojen Enerjisi Konferansı (WHEC), hidrojen enerjisi alanında dünyanın en prestijli ve uzun soluklu konferansıdır. Kaldı ki, 1976 – 2018 yılları arasında düzenlenen kongrelerin hangi şehirlerde yapıldığı sosyal medyada listelenmektedir: 1976 – 1st WHEC, Miami Beach, USA; 1978 – 2nd WHEC, Zurich – Switzerland; 1980 – 3rd WHEC, Tokyo – Japan; 1982 – 4th WHEC, Pasedena – USA; 1984 – 5th WHEC, Toronto – Canada; 1986 – 6th WHEC, Vienna – Austria; 1988 – 7th WHEC, Moscow – Russia; 1990 – 8th WHEC, Honolulu, USA; 1994 – 10th WHEC, Cocoa Beach – USA; 1996 – 11th WHEC, Stuttgart – Germany; 1998 – 12th WHEC, Buenos Aires – Argentina; 2000 – 13th WHEC, Beijing – China; 2002 – 14th WHEC, Montreal – Canada; 2004 – 15th WHEC, Yokohama – Japan; 2006 – 16th WHEC, Lyon – France; 2008 – 17th WHEC, Brisbane – Australia; 2010 – 18th WHEC, Essen – Germany; 2012 – 19th WHEC, Toronto – Canada; 2014 – 20th WHEC, Gwangju City – South Korea; 2016 – 21st WHEC, Zaragoza – Spain; 2018 – 22nd WHEC, Rio de Janerio – Brazil.

 

Mehmet Bey,

 

Uzmanlık alanınıza bağlı olarak bu konferansın detaylarını tam olarak bilmiyor olabilirsiniz.

 

• Ancak Sayın Prof. Dr. Nejat Veziroğlu hocamız hakkında internette bulamadığınız, sosyal medyada herhangi bir yerde muhtemelen eksik veya hatalı yazılmış olan bilgilerden yola çıkarak sayın hocamızın saygınlığını azaltıcı asılsız değerlendirmelerde bulunmanız onur kırıcı, değersizleştirici ve itibarsızlaştırıcı anormal bir durum değil midir? Bu durumun gerekçesini bizlerle özellikle paylaşmanızı bekliyoruz.

 

• Hidrojen Teknolojileri Derneğinin onursal başkanı olan 96 yaşında dünyaca ünlü bir bilim insanı olan Sayın Prof. Dr. T. Nejat Veziroğlu hocamız hakkında öylesine asılsız nitelemelerde bulunmaya sizleri sevkeden motivasyonun ana kaynağını anlayamadık, bunu bizlerle özellikle paylaşmanızı bekliyoruz!

 

Sonuç olarak; yazınızda hocamız hakkında ifade ettiğiniz asılsız değerlendirmeleri kaleme almadan önce Türkiye’de hidrojen teknolojileri derneği ile iletişim kurup çok rahatlıkla ihtiyaç duyduğunuz bilgi ve belge temin edebilirdiniz, lakin öyle yapmadınız. Dolayısıyla, kıymetli hocamız hakkında doğru bilgileri doğru kaynaklardan toplayarak yazınızda vurguladığınız asılsız iddialarınızı tekzip etmenizi ve düzeltmenizi talep ederiz.

 

Hidrojen Teknolojileri Derneği

 

 

 

 

Sayın Hidrojen Teknolojileri Derneği,

Şahsıma göndermiş olduğunuz 17 Eylül 2020 tarihli Tekzip Talebi’nizi almış bulunmaktayım. Bu talebiniz, hem şahsım ve hem de Enerji Günlüğü sitesi yönetimi tarafından olumlu karşılanmış olup hiçbir müdahale yapılmadan aynen sizin gönderdiğiniz haliyle yukarıda yayınlanmıştır.

Daha ilk cümlede belirttiğiniz yazılarıma ilginiz için ve özellikle 22 Ağustos 2020 tarihinde Enerji Günlüğü sitesinde yayınlanan “Hidrojen Enerjisi!” başlıklı yazım hakkındaki görüşleriniz için peşinen teşekkür ederim.

Ancak, daha hiç konuya girmeden belirtmem gereken bir şey daha var ki, herhalde yazımı dikkatle okumamanızdan kaynaklandığını düşündüğüm büyük bir yanlış anlama, mesajınızda ve Tekzip Talebi’nizde dikkati çekmektedir.

Benim yazımın hiçbir yerinde, Sayın T. Nejat Veziroğlu hakkında “onur kırıcı, değersizleştirici ve itibarsızlaştırıcı” “asılsız nitelemeler” veya “saygınlığını azaltmaya yönelik” “algı oluşturma çabası” bulunmamaktadır. Zaten böyle bir şey olsa idi, gerçekten sizin de belirttiğiniz gibi “yurtiçindeki ve yurtdışındaki bilim camiası tarafından gayrı ciddi bulunmuş ve esefle karşılanmış” olurdu.

Çünkü, çoğu kendi ifadeleri olmak üzere çeşitli kaynaklardan öğrenilen bir çok ünvana sahip, “dünyaca ünlü bir bilim insanı olan Sayın Prof. Dr. T. Nejat Veziroğlu hocamız” hakkında, benim gibi sadece bir üniversiteden lisans diploması’nı bile güçlükle alabilmiş olan bir kişinin yapacağı olumsuz değerlendirmeleri elbette ki hiç kimse ciddiye bile almazdı. Nitekim öyle olmuştur ve benim yazımı sizden başka hiç kimse ciddiye alıp herhangi bir itirazda bulunmamıştır.

Ayrıca emin olunuz ki, “96 yaşını aşmış ve kendini bilime adamış” bir insanı üzecek herhangi bir girişimde bulunmama almış olduğum aile terbiyesi de müsaade etmez. Benim kastettiğim tek şey, kendi ifadelerinde veya internet’te yayınlandığı haliyle, bu “dünyaca ünlü bir bilim insanı”nın sahip olduğu iddia edilen ödüllerin çoğunun fena halde şüpheye mazhar durumda olmasıdır. Benim arzu ettiğim tek şey, bu şüphelerin bir an önce izale edilerek, bu büyük bilim insanımızın her türlü şüpheden münezzeh olarak ülkemize ve insanlarımıza gurur vermesidir. Tekzip Talebi’nizde beni en çok sevindiren husus, “hidrojen teknolojileri derneği ile iletişim kurup çok rahatlıkla ihtiyaç duyduğunuz bilgi ve belge temin edebilirdiniz” demenizdir.

O zaman, bunu benim yeterli eğitim alamamaktan kaynaklanan gerçekten büyük bir hatam olarak değerlendirip lütfen samimi özürlerimi kabul ediniz. Bu vesile ile, daha önce iletişim kuramadığım saygıdeğer derneğiniz vasıtasıyla, benim yazımda olduğunu belirttiğiniz “asılsız iddiaları” (bana göre şüpheleri) ortadan kaldıracak bilgi ve belgeleri bir an önce kamuoyu ile paylaşmanızı rica edeceğim.

Cevabınızı heyecanla ve sabırsızlıkla bekleyeceğim. Ama Teklif Talebi’niz içinde kullandığınız ifade ile yine “yazdığınız asılsız iddialara cevap verecek değiliz” diyecekseniz, en iyisi müteakip yazınızın üzerine hiç olmazsa “Tekzip Talebi” yazmayın lütfen.

Çünkü eskilerin tabiriyle “sükût ikrardan gelir” ve sizin yazacağınız diğer her şey “tekzip” (yalanlama)’dan ziyade “takrir”(doğrulama) anlamına gelmiş olur.

Netice olarak bu da, benim değil, bizzat sizin Sayın T. Nejat Veziroğlu’nu “değersizleştirdiğinizi” ve “saygınlığını azalttığınızı” gösterecektir.

Sağlıcakla kalın.

Mehmet Aslan

 

Önceki ve Sonraki Yazılar