1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. RÜZGAR

  4. Hidrojen üretimi ucuzlayan rüzgar enerjisi ile artacak

Hidrojen üretimi ucuzlayan rüzgar enerjisi ile artacak

Rüzgar enerjisinde maliyetlerin giderek ucuzlamasıyla önümüzdeki yıllarda temiz yakıt alternatifi hidrojenin üretiminin artacağı kaydedildi.

Hidrojen üretimi ucuzlayan rüzgar enerjisi ile artacak

Enerji Günlüğü - Rüzgar enerjisinde maliyetlerin giderek ucuzlamasıyla önümüzdeki yıllarda temiz yakıt alternatifi hidrojenin üretiminin artacağı kaydedildi.

ABD merkezli yatırım bankası Morgan Stanley yayımladığı raporda gittikçe ucuzlayan rüzgâr türbini ve destekleyici ekipmanların hidrojen yakıtının üretimini önümüzdeki yıllarda finansal anlamda kolaylaştıracağını ve bu durumun erişilebilirliği artıracağını belirtti. Raporda ABD Midwest ve Texas'taki rüzgar sahalarında gerçekleştirilecek hidrojen üretiminin, iki yıl içinde rekabetçi hale gelebileceği ifade edildi.

Hidrojenin hafif olması, depolanabilmesi ve yüksek enerji yoğunluğuna sahip olması nedeniyle, özellikle enerji depolamada gelecekteki en önemli kaynak olması bekleniyor. Rüzgar-hidrojen konsepti içerisinde; rüzgar türbinlerinden elde edilen elektrik enerjisi, elektrolizörleri besleyecek ve bir dönüşüm işlemi ile hidrojen elde ediliyor. Böylece elektroliz edilen sudan üretilen hidrojenin temiz enerji olarak bir çok alanda kullanılabilmesinin önündeki en büyük engel olan büyük miktarlarda elektrik ihtiyacı engeli de aşılmış olacak.

 

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler