1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. RÜZGAR

  4. Hollanda Kuzey Denizi rüzgar elektriği için iletim hizmeti alacak

Hollanda Kuzey Denizi rüzgar elektriği için iletim hizmeti alacak

Hollanda, Ijmuiden Ver Denizüstü Rüzgar Projesinde üretilen elektriğin iletimi için HVDC Sistemi ve platform kurulumu hizmeti satın alacak.

Hollanda Kuzey Denizi rüzgar elektriği için iletim hizmeti alacak

Enerji Günlüğü - Hollanda, Ijmuiden Ver Denizüstü Rüzgar Projesinde üretilen elektriğin iletimi için HVDC Sistemi ve platform kurulumu hizmeti satın alacak.

Hollanda elektrik iletim sistemi operatörü TenneT, Hollanda Kuzey Denizi'ndeki ilk 2GW açık deniz rüzgar bağlantı sistemi için ihale açacak. Şirket, Ijmuiden Ver Denizüstü Rüzgar projesi için hem platform hem de yüksek gerilimli doğru akım (HVDC) sistemi tedarik edecek. Sözleşmenin 2022 yılı sonuna kadar tamamlanması bekleniyor. İlk 2000 MW IJmuiden Ver elektrik bağlantısının da 2028'de faaliyete geçmesi planlanıyor. 

İDDİALI OFFSHORE DENİZ HEDEFİ İÇİN ÖNEMLİ

TenneT, bu hizmetle denizüstü rüzgar maliyetlerini daha da düşürmeyi ve mekansal ve çevresel etkiyi en aza indirmeyi hedeflediğini açıkladı. TenneT offshore geliştirme müdürü Marco Kuijpers yaptığı açıklamada, Kuzey Denizi'nden gelen rüzgar enerjisinin, Hollanda ve Avrupa için iddialı offshore rüzgar hedeflerini gerçekleştirmede çok önemli bir rol oynadığını ifade etti. Kuijpers, “TenneT'nin denizüstü şebekesi geliştirme konusundaki deneyimi, pazar ortaklarının uzmanlığı ve içgörüsü ile birleştiğinde, yalnızca Hollanda ve Almanya için değil, tüm Kuzeybatı Avrupa için sürdürülebilir enerji kaynağı olarak Kuzey Denizi Santrali'nin kilidini açmada çok önemli bir rol oynayacak olan 2 GW şebeke bağlantısıyla sonuçlandı” dedi. 

Önceki ve Sonraki Haberler