1. YAZARLAR

  2. Mehmet KARA

  3. ICCI 2013 izlenimleri: Enerji ordusu
Mehmet KARA

Mehmet KARA

Yazarın Tüm Yazıları >

ICCI 2013 izlenimleri: Enerji ordusu

ICCI 2013 - 19. Uluslarararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı dün başladı. Fuar ve Konferans`ın içeriği her geçen yıl daha da zenginleşiren, katılımcı profili de buna paralel bir seyir izliyor. Fuar`da bu yıl yaklaşık 30 ülkeden 350 civarında kuruluş boy gösteriyor. 

İçerik zenginliği dedik. Bu yıl organizasyon kapsamındaki etkinliklerin en dikkat çekici yanı, enerji sektörünün majör yatırımcısı kabul edilen şirketlerin kimi etkinliklerde patronlar düzeyinde konuşmacı olarak temsil edilmesi denilebilir. Kömür alanındaki yatırımlarıyla bilinen Turgay Ciner kömürü, rüzgar enerjisi yatırımlarının öncülerinden Polat Holding adına Adnan Polat rüzgarı anlattı. Limak`ın patronu Nihat Özdemir, hem şirketinin şapkasını, hem de Elektrik Dağıtıcıları Derneği (EL-DER) Başkanı şapkasını taşıyarak konuşma yaptı.  

Doğal olarak medya, etkinliklerin bu en yenilikçi yanlarını öne çıkardı. Çünkü hem içerik olarak daha geniş kesimlere hitap ediyordu bu etkinlikler, hem de medya ilk kez bu düzeydeki isimleri aynı anda, yan yana görüş ve önerilerini paylaşırken görmüştü.

ICCI 2013, enerji sektörüne ilgi duyan herkesin bir şekilde ziyaret edip soluması gereken bir atmosfere sahip. Sergileyecek bir ürün, hizmet ya da görüşü olan kim varsa, buraya gelmiş diyebilirsiniz. En azından, sektörün bütün alt kırılımları bir şekilde burada temsil ediliyor.

Rüzgâr ve su türbini üretenden, baca filtreleme sistemi satanlara, enerji projesi geliştirmek isteyenlere... Enerji ticaretiyle uğraşmak isteyenlere danışmanlık ve bilgi hizmeti sunanlardan çevre temizliğine ilişkin hizmet verenlere kadar her türden şirket... Kömürcüsü, rüzgarcısı, güneşçisi, jeotermalcisi, nükleercisi...

Aslında yurtdışından gelip de yerli ayağı olmayanları dışında tutarsak, buradaki nitelikli kalabalığa, Türkiye`nin enerji ordusu diyebiliriz. Ve enerji sektöründeki büyüme devam ettikçe bu ordunun gelişmesi, büyümesi de kaçınılmaz.

Kalabalıklaşan bu insan malzemesinin de eğitime ihtiyacı olacak. Fuar`daki açılış konuşmasında EPDK Başkanı Hasan Köktaş tam da buna, yani enerji sektörünün vasıflı iş gücü ihtiyacına işaret etti.

Benzeri sözleri Köktaş`ın konuşmasından bir önceki gün, Elektrik Dağıtılcıları Derneği EL-DER`in başkanı Nihat Özdemir`den de dinlemiştik.

Enerji sektörünün, dağıtım başta olmak üzere özellikle bazı ayaklarında ana insan kaynağını kamu çalışanları ya da kamu kökenli insanlar oluşturuyor. Hem kamudan transfer edilen insan kaynağının özel sektör mantığına ve serbestleşme denilen, yeni kurulan enerji düzenine uyumu gerekiyor hem de bu yeni düzenin ihtiyaç duyacağı genç insan kaynağının hızla eğitilip sektöre kazanılması gerekiyor.

Kamu kesiminde kilit noktalarda bulunup da bu konudaki ihtiyacın farkında olan sadece EPDK Başkanı Hasan Köktaş değil elbet. Örneğin Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu Genel Müdürü Mustafa Aktaş da hem kamu tarafında, hem de tümüyle özel sektöre bırakılan yeni elektrik üretimi yatırımlarının gerektiği alana yeni insan kaynağı kazandırmakla ilgili yüksek bir hassasiyeti ve önerileri var.

ICCI 2013 Fuarı`ndan yola çıktık ve konuyu insan kaynaklarına bağladık. Her neyse, bu konuda söylenecek çok şey var ve olacak da... Ama tekrar başa dönersek, enerji sektöründe ne olup bittiğini anlamak ya da sektördeki havayı koklamak açısından bu fuar gerçek bir vitrin.

Hatta ille de sektörün içinde ya da yöresinde olmanıza gerek yok. Gelip şöyle standların tabelalarına bakarak atacağı bir tur bile ziyaretçilere çok şey anlatacaktır.

Önceki ve Sonraki Yazılar