1. HABERLER

  2. PETROL

  3. İkinci sondaj gemisinin adı “Yavuz” oldu

İkinci sondaj gemisinin adı “Yavuz” oldu

Enerji Günlüğü – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin ikinci sondaj gemisinin adını “Yavuz” koydu. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı...

İkinci sondaj gemisinin adı “Yavuz” oldu

Enerji Günlüğü – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin ikinci sondaj gemisinin adını “Yavuz” koydu. 

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) tarafından 262,5 milyon dolara satın alınan Türkiye’nin ikinci derindeniz sondaj gemisi Deepsea Metro I’e, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Yavuz ismi verildi. TPAO’nun daha önce satın aldığı Deepsea Metro II adlı gemiye de Türkiye’ye geldikten sonra “Fatih” adı verilmişti. 

Şu günlerde Yalova’da tersaneler bölgesinde bakım, onarım ve yenileme işlemlerinden geçirilen Yavuz gemisi, Fatih gemisinin ikizi. İki gemi Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklşığı (TPAO) için Karadeniz ve Akdeniz’de derindeniz sondajı yaparak petrol ve doğalgaz arayacak. 

Yavuz gemisinin uzunluğu 229,22 metre ve genişliği de 36 metre. 51.283 grostonluk Yavuz’un yüksüz ağırlığı ise 38 bin ton. Azami 9,2 knot hız yapabilen Yavuz gemisi, bugüne kadar 7,2 knot ortalama hız kaydetti. Yavuız gemisi 10.000 fit derinliğe kadar sondaj yapabiliyor. İlave donanımla bu derinlik 12.000 fite kadar çıkabiliyor.

TPAO’NUN İKİNCİ SONDAJ GEMİSİ YALOVA AÇIKLARINDA

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler