1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. İşte elektrik ve gaz faturasını düşürmenin 7 yolu

İşte elektrik ve gaz faturasını düşürmenin 7 yolu

Enerji Günlüğü - Enerji fiyatlarına yapılan zamlar, tasarruf önlemlerini yeniden hatırlattı. Enerji Verimliliği Derneği (ENVERDER) verilerine göre, evlerde...

İşte elektrik ve gaz faturasını düşürmenin 7 yolu

Enerji Günlüğü - Enerji fiyatlarına yapılan zamlar, tasarruf önlemlerini yeniden hatırlattı. Enerji Verimliliği Derneği (ENVERDER) verilerine göre, evlerde tüketilen elektrik enerjisinin yüzde 10-15'i, kullanılmadığı halde prizde takılı kalan cihazlar tarafından tüketiliyor. Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği tarafından yapılan bir araştırmaya göre ise evlerde tüketilen elektriğin çok küçük bir bölümü aydınlatma için kullanılırken, buzdolabı başta olmak üzere beyaz eşyaların çalıştırılması en büyük harcama kalemini oluşturuyor. Artan enerji maliyetlerinin etkisini azaltmanın formülü de işte bu cihazların kullanma biçimini değiştirmekten geçiyor. Özellikle konutlarda enerji tasarrufu sağlamanın yedi yolu:
- Kullanılmayan cihazları prizde takılı bırakmayın. Çünkü elektriğin yüzde 10'undan fazlası böyle harcanıyor.
- Buzdolabınızı mutfağın en soğuk yerine, ocak ve radyatörden uzağa yerleştirin, yüzde 15 daha az enerji tüketsin.
- 20 yıldan bu yana kullandığınız buzdolabını, verimli çalışmayan kombinizi, kalorifer kazanınızı daha verimli olan yenileriyle  değiştirin. Böylece bu kalemlerde yüzde 50'ye varan tasarruf mümkün.
- Binanızdaki asansörlerin bakımını mutlaka yaptırın. Asansör sisteminin enerji tüketimlerini de gözden geçirtin.
- Sürekli yanık kalmaması gereken lambaların kendiliğinden sönük kalması için sensörlü sistemler kullanın.
- Tasarruflu ampullere geçiş yapın.
- Binalarınızın ısı yalıtımını (eski apartmanlarda mantolama çok işe yarıyor) yaptırın, yüzde 40'a varan yakıt tasarrufu sağlayın.
1 Ekim'den itibaren doğalgaza konutlarda yüzde 9.88 zam yapılmıştı. Bu rakam, 1 Nisan'daki zamlarla birleştirildiğinde, doğalgazla ısınanların faturaları bu kış geçen kışa göre yüzde 30'a yakın daha yüksek gelecek. Perakende elektrik fiyatları da 1 Ekim'den itibaren kilovat saat başına meskende yüzde 9.8 artırılmıştı.

Önceki ve Sonraki Haberler