1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Karadeniz Holding Mozambik gemisinde doğalgaz kullanacak

Karadeniz Holding Mozambik gemisinde doğalgaz kullanacak

Enerji Günlüğü - Karadeniz Holding şirketlerinden Karpowership, Japon MOL ile yaptığı işbirliği çerçevesinde Mozambik’teki İrem Sultan Enerji Gemisi’nde...

Karadeniz Holding Mozambik gemisinde doğalgaz kullanacak

Enerji Günlüğü - Karadeniz Holding şirketlerinden Karpowership, Japon MOL ile yaptığı işbirliği çerçevesinde Mozambik’teki İrem Sultan Enerji Gemisi’nde akaryakıt yerine doğalgazdan elektrik üretecek.

Karadeniz Holding şirketlerinden Enerji Gemisi (Powership) filosunun sahibi ve operatörü Karpowership, Japon armatörlük şirketi MOL ile ortak şirket kurdu. Dünya Gazetesi’nden Aysel Yücel’in haberine göre, ortaklık ile dünyada bir ilke de imza atılacak ve Mozambik’teki yüzen enerji gemisi İrem Sultan, elektriği gazdan üretecek. 

Proje kapsamında MOL’ün kontrolündeki 1994 yapımı LNG taşıyıcısı Dwipura, Sembcorp Tersanesi’nde LNG transferi yapacak yüzer bir depolama ünitesine dönüştürülecek ve Karpowership’in Mozambik’teki İrem Sultan isimli enerji gemisinde LNG’yi sağlayacak bir ünite olarak kullanılacak.

GAZ TEDARİĞİ ÜÇÜNCÜ ÇEYREKTE BAŞLAYACAK

İrem Sultan, şu anda enerji üretimini akaryakıttan yapıyor. Ancak planlara göre dönüştürülen Dwiputra, bu yılın üçüncü çeyreğinde İrem Sultan’ın gaz ihtiyacını karşılamak için hazır olacak. Projenin hayata geçmesiyle birlikte ilk kez yüzen bir enerji gemisi elektriği gazdan üretecek.

Dünyanın en büyük enerji gemisi filosuna sahip şirket, Endonezya, Gana, Mozambik, Gambiya, Sierra Leona ve Lübnan’daki enerji gemileriyle elektrik üretiyor. Karpowership, dünyanın ilk yüzer enerji santrali olan Powership projesini tasarladı ve inşa etti. Powership, platform ya da gemi üzerinde kurulu, LNG, doğalgaz ve fuel oil ile çalışabilen yüzer bir enerji santrali.

2010’dan günümüze 15 Poweship üretilmiş ve toplamda 2.800MW’ı aşan filo gücüne ulaşıldı. Buna ek olarak, Karpowership filosuna şu an inşa halinde olan toplam 5.000 MW kapasiteye sahip olan 18 enerji gemisi daha eklenecek.

Powership filosu, Lübnan’ın yüzde 25, Gana’nın yüzde 26, Mozambik’in yüzde 10, Endonezya’nın adaları olan Kuzey Sulawesi’nin yüzde 30, Doğu Nusa Tenggara’nın yüzde 55, Ambon’un yüzde 80 ve Medan’ın yüzde 10, Sudan’ın yüzde 10, Gambiya’nın yüzde 80 ve Sierra Leone’nin yüzde 80 elektrik ihtiyacını karşılıyor. 2018 yılına kadar Irak’ın enerji ihtiyacının yüzde 15’ini ve Zambiya’nın yüzde 16’sını karşılıyor.

 
Önceki ve Sonraki Haberler