1. HABERLER

  2. ELEKTRİKLİ ARAÇLAR

  3. Karsan Romanya’ya 23 elektrikli araç daha verecek

Karsan Romanya’ya 23 elektrikli araç daha verecek

Karsan’ın Romanya elektrikli toplu ulaşımındaki varlığı, yılsonunda 240 araca çıkacak.

Karsan Romanya’ya 23 elektrikli araç daha verecek

Enerji Günlüğü - Karsan’ın Romanya’da elektrikli toplu ulaşımdaki araç sayısı  2023 yılı sonunda 240’a çıkacak.

Karsan Otomotiv Sanayii ve Ticaret AŞ’nin, Romanya’da Chitila şehrinin açtığı ihaleyi kazanmasıyla, ülkedeki toplu taşıma sistemine verdiği elektrikli araç sayısı, 2023 yılı sonuna kadar 240’a çıkacak. 

Romanya’nın Karsan için çok kıymetli bir pazar olduğunu söyleyen Karsan CEO’su Okan Baş, “Romanya, toplu taşımada elektrikli dönüşüme çok hızlı uyum sağlayan bir ülke. Biz de bu hıza, 6 metreden 18 metreye kadar tüm boyutlardaki yüksek teknolojili elektrikli ürünlerimizle cevap veriyoruz. Teknolojik dönüşüme hızla ayak uydurma anlamında Karsan markasının dinamizmi ile Romanya’nın dinamiği birbiriyle oldukça örtüşüyor” dedi. 

Son olarak Chitila şehriyle imzalanan 23 elektrikli şehir içi otobüsü kapsayan ihaleyle birlikte Karsan’ın ülkedeki elektrikli araç parkının 240 adede ulaşacağını vurgulayan Okan Baş, “Romanya’daki bayimiz Anadolu Automobil Romania (AAR) ile burada daha da fazla Karsan elektrikli aracı yollara çıkarmak için çalışmalarımıza aralıksız devam ediyoruz” diye konuştu.

KARSAN ROMANYA’DA 15 ŞEHRE ELEKTRİKLİ ARAÇ VERDİ

Karsan, 2019’dan bu yana Romanya’nın 15 şehrinde 180 adetlik elektrikli araç parkına ulaştı. Kısa süre önce kazanılan Chitila ihalesiyle bu rakam, yıl sonunda 240 araca yükselecek. Şirket, Romanya’da bugüne kadar toplu taşıma sistemine en çok araç tedarik eden marka oldu. 

Karsan CEO’su Okan Baş, “Karsan olarak, 2022 yılında Romanya’da elektrikli minibüs ve otobüs pazarında yüzde 21’lik paya ulaşarak ikinci sırada yer aldık. Romanya’nın 15 farklı şehrinde araçlarımız hizmet veriyor. Son olarak Chitila şehriyle imzaladığımız 23 elektrikli aracı kapsayan ihaleyle birlikte ülkedeki araç parkımız 240 adede ulaşacak” diye konuştu.

E-JEST AVRUPA’DA EN ÇOK SATILAN MODEL

Okan Baş, “Karsan e-JEST, 2020 ve 2021 yıllarının ardından, 2022’de de Avrupa’nın en çok satılan elektrikli minibüsü oldu. Yüzde 100 elekrikli e-ATAK modelimiz ise, Avrupa’da 2021 yılında elde ettiği pazar liderliğini 2022 yılında da tekrarlamayı başardı. Karsan, Avrupa’daki büyüme hızı ve satış başarısını Kuzey Amerika pazarında da sergileyecek” dedi. 

İlgili Haberler