1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Kemik: Enerji tasarrufu ile 4 Keban barajı kurabiliriz

Kemik: Enerji tasarrufu ile 4 Keban barajı kurabiliriz

Enerji Günlüğü - Enerji Verimliliği Derneği Bartın Şube Başkanı Mehmet Kemik, enerji verimliliği çalışmalarıyla ülkede dört Keban Barajı inşa...

Kemik: Enerji tasarrufu ile 4 Keban barajı kurabiliriz

Enerji Günlüğü - Enerji Verimliliği Derneği Bartın Şube Başkanı Mehmet Kemik, enerji verimliliği çalışmalarıyla ülkede dört Keban Barajı inşa edilebileceğini söyledi.

Enerji Verimliliği Derneği’nin 16. şubesi olan Bartın şubesinin açılışında konuşan Enerji Verimliliği Derneği Bartın Şube Başkanı Mehmet Kemik, yapılacak eğitim, bilinçlendirme, teşvik ve destek projeleriyle bina sektöründe yüzde 30, sanayi sektöründe yüzde 20 ve ulaşım sektöründe yüzde 15 olmak üzere dört Keban barajı inşa edilecek 8 milyar TL değerinde enerji tasarrufu yapılabileceğini açıkladı.

Kemik, “Enerji verimliliği enerji tüketiminin üretilen miktarı ve ekonomik dengeleri sarsmadan düşürülmesiyle sağlanır. Bunu yapmanın yolu da enerji tüketimi sırasında oluşan kayıpları önlemek, atıkların geri kazanımı ile yeniden kullanılır hale getirmek ve teknolojik yeniliklerle verimi artırarak tüketimi düşürmekten geçer. Yapılacak eğitim, bilinçlendirme, teşvik ve destek projeleri ile bina sektöründe yüzde 30, sanayi sektöründe yüzde 20 ve ulaşım sektöründe yüzde 15 olmak üzere dört Keban barajı inşa edilecek 8 milyar TL değerinde enerji tasarrufu potansiyelimiz olduğu tespit edilmiştir” diye konuştu.

VERİMLİ TÜKETMEK DE ÜRETMEKTİR

“Verimli tüketmenin de bir tür üretmek olduğuna dikkat çeken Kemik, "Felsefemiz tüketici yerine kullanıcı olmak ve gerektiği kadar israftan kaçınarak kullanmak demektir. Türkiye’nin enerji sektöründe dışa bağımlılığı ve enerji fiyatlarındaki artış cari açığı yükseltmiştir. Enerji ithalatının cari açıktaki payı yüzde 25 olup 60 milyar doları geçmiştir. Bu nedenle alternatif enerji kaynaklarına yönelmek ve enerji tüketiminin verimli kullanarak tasarrufunun sağlanması yönünde yapılan çalışmaların önemi aşikardır. Kullandığımız enerjinin yüzde 70’i yurtdışından döviz olarak satın almaktayız.Türkiye her yıl enerjiyi verimli kullanmadığından tasarruf koşullarını sağlayamadığı için her yıl 3 milyar dolar heba olmaktadır” dedi.

İlgili Haberler