1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. HİDRO

  4. Keban HES’te üçüncü yerli türbin de devrede

Keban HES’te üçüncü yerli türbin de devrede

Türkiye’nin en büyük hidroelektrik santrallerinden Keban HES’in türbinlerinden biri daha yerli imkanlarla yenilendi, böylece sekiz türbinden üçü yerli hale geldi. 

Keban HES’te üçüncü yerli türbin de devrede

Enerji Günlüğü - Türkiye’nin en büyük hidroelektrik santrallerinden Keban HES’in türbinlerinden biri daha yerli imkanlarla yenilendi, böylece sekiz türbinden üçü yerli hale geldi. 

Türkiye’nin kamu elektrik şirketi Elektrik Üretim Anonim Şirketi EÜAŞ, portföyündeki en büyük elektrik üretim tesislerinden Keban Hidroelektrik Santrali’ni modernize ediyor. Sekiz üniteden oluşan Keban HES’in türbinleri yerli imkanlarla geliştirilen yenileri ile değiştiriliyor. Daha önce Keban HES’teki sekiz türbinden ikisini yeni geliştirilen yerli türbin ile değiştiren EÜAŞ, son olarak santralin üçüncü türbinini de yeniledi. 

36 MİLYON DOLAR ÜLKEDE KALDI 

Her biri 12 milyon dolar bedelle ithal edilebilen hidroelektrik santrali jeneratörlerinin her biri yerli imkânlar ve Türk mühendisler eliyle 250 bin dolara üretildi. Böylece Türkiye, üretilen üç yerli jeneratör sayesinde 36 milyon dolarlık ithalat faturasından da kurtulmuş oldu. 

HES VERİMİ YÜZDE 10 ARTTI 

Şirket yetkililerinin verdiği bilgiye göre EÜAŞ’ın Keban HES’te kullandığı yerli jeneratörler yüksek teknolojiye sahip. Bu yerli jeneratörlerle ünite başına yaklaşık yüzde 10’lara varan verimlilik artışı da sağlanıyor. Böylece yerli teknolojiyle daha ucuza ve daha fazla elektrik üretim imkanı yaratılmış oldu. 

DÖRDÜNCÜ JENERATÖR YOLDA 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Keban HES’in jeneratör yenileme çalışmalarına dair yaptığı değerlendirmede, ilk jeneratörden elde edilen bilgi ve tecrübeyle sonrakilerin çok daha hızlı yenilenebildiğini ifade etti. Buna göre bundan sonra Keban HES’e monte edilecek yeni yerli jeneratörlerin her biri dört ayda tamamlanabilecek. Keban HES’te dördüncü jeneratörün üretimine de başlandı. 

KEBAN HES’İN GÜCÜ ARTIYOR

Keban Hidroelektrik Santrali’ndeki türbin değişiklikleri, tesislerin toplam kurulu gücünü de arttırıyor. Keban HES’in daha önceki üçüncü jeneratörü 150 MW kurulu güce sahipken yenisi 175 MW kapasiteli olarak üretilip monte edildi. EÜAŞ tarafından işletilen santrallerdeki yerlileştirme tamamlandığında toplam 180 MW’lik kapasite artışı elde edilmiş olacak. EÜAŞ’a ait başka HES’lerdeki jeneratörlerin de ihtiyaç halinde yenilenmesi hedefleniyor.

YILDA 5.5 MİLYAR KWH ELEKTRİK 

Keban Hidroelektrik Santrali 1974’te elektrik üretimine başladı. Keban HES’teki jeneratör sayısı 1983 yılında sekize yükseldi. Yıllık 6.6 milyar kilovatsaat üretim kapasitesine sahip Keban’da 2020’de 5.5 milyar kWh elektrik üretildi. Keban HES’in üretimi ile yaklaşık 1 milyon 800 bin hanenin elektrik ihtiyacı karşılanabiliyor. Türkiye’nin en büyük üçüncü hidroelektrik santrali unvanına sahip Keban’da 290 kişi istihdam ediliyor.

Mehmet KARA - Enerji Günlüğü 

 

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler