1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Kıbrıs gazı Türkiye üzerinden taşınabilir

Kıbrıs gazı Türkiye üzerinden taşınabilir

Enerji Günlüğü - Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Güney Kıbrıs doğalgazını Avrupa'ya taşıyacak boru hattının nerede olacağına kendilerinin...

Kıbrıs gazı Türkiye üzerinden taşınabilir

Enerji Günlüğü - Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Güney Kıbrıs doğalgazını Avrupa'ya taşıyacak boru hattının nerede olacağına kendilerinin karar veremeyeceğini söyledi.

Haravgi gazetesinin haberine göre, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Güney Kıbrıs doğalgazını Avrupa'ya taşıyacak boru hattının, nereden geçeceğine karar vermelerinin kendilerine bağlı olmadığını buna, yatırım yapacak olan şirketlerin yapılacak olan incelemelerden sonra karar vereceğini söyledi.

Hattın, Türkiye’den geçmesinin ihtimal dışı olmadığını ancak boru hattının, nereden geçeceğine karar vermelerinin de kendilerine bağlı olmadığını ifade eden Anastasiadis, bunun ayrıca hissiyat konusu da olmadığını da belirtti.

Anastasiadis,bölgede oluşturulan ittifakların hiç kimsenin aleyhine olmadığını özellikle hiç kimseyi, Türkiye’de dahil, dışarıda bırakmadığını belirtti.

Anastasiadis sözlerinin devamında bir örnek vererek, konuya ilgi duyan Avrupalı yatırımcıların, Girit, Yunanistan ve Avrupa boru hattının daha ekonomik olacağını değerlendirmesi durumunda, bunu yapmayı tercih edeceğini, özellikle Kıbrıs sorununun çözümünden sonra, boru hattının Türkiye, Yunanistan ve Avrupa’dan geçmesini tercih etmeleri durumunda da o bunun yapılacağını ifade etti.

Önceki ve Sonraki Haberler