1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Kuzey Akım Boru Hattı bakıma alınacak

Kuzey Akım Boru Hattı bakıma alınacak

Rus doğal gazını Almanya'ya taşıyan Kuzey Akım boru hattı 13-23 Temmuz tarihleri arasında planlı bakıma alınacak. 

Kuzey Akım Boru Hattı bakıma alınacak

Enerji Günlüğü - Rus doğal gazını Almanya'ya taşıyan Kuzey Akım boru hattı 13-23 Temmuz tarihleri arasında planlı bakıma alınacak. 

Baltık Denizi'nin altından Almanya'ya uzanan Kuzey Akım Boru Hattı'nın yıllık bakım işleri Temmuz 2021'de yapılacak. Hattı işleten tüm yönetim ortakları ile koordineli bir şekilde kararlaştırılan rutin bakım çalışmaları, 13-23 Temmuz tarihleri arasında 10 günlük süre için planlandı. Bu süreçte boru hattından gaz pompalanmayacak.

Kuzey Akım Boru Hattı yılda 55 milyar metreküpe varan doğal gazı Avrupa'ya taşıyor. 

KUZEY AKIM 2’DE ÇALIŞMALARI AĞUSTOS’TA BİTİRİLECEK

Öte yandan hatta paralel olarak kurulan Kuzey Akım 2’de kurulum çalışmaları Ağustos ayında bitirilecek. Kuzey Akım 2 Doğal Gaz Boru Hattı için kurulan şirketin CEO'su Matthias Warning, boru hattında inşa çalışmalarının Ağustos ayında bitirileceğini bildirdi. Warning, "İnşaat çalışmasının Ağustos sonuna kadar tamamlanacağını öngörüyoruz. Boru hattını bu yıl içinde operasyonel hale getirmeyi hedefliyoruz. Hattın hali hazırda yüzde 98'i tamamlandı" dedi. 

MERKEL’DEN UKRAYNA’YA GÜVENCE

Almanya Başbakanı Angela Merkel ise Kuzey Akım 2 ile Rusya’nın by-pass etmeyi planladığı ve gaz transit gelirinden olacak Ukrayna’yı rahatlatacak açıklamalarda bulundu. Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile görüşen Merkel, Ukrayna'nın Kuzey Akım 2 Boru Hattı devreye alınsa bile Rusya'nın Avrupa'ya gaz sevkiyatı için transit ülke statüsünün devam ettirilmesinin Almanya ve AB'nin garantisi altında olduğunu söyledi. Merkel, "Almanya ve Avrupa Birliği, Ukrayna'nın transit ülke rolünün 2024 sonrasında da devam etmesini bekliyor. Ukrayna'ya söz verdik ve sözümüzü tutacağız" diye konuştu.

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler