1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Lübnan’ın elektrik sorununu Fatmagül Sultan çözecek!

Lübnan’ın elektrik sorununu Fatmagül Sultan çözecek!

Enerji Günlüğü - Karadeniz Holding'e ait “Fatmagül Sultan” adlı enerji gemisi, Lübnan'daki elektrik sıkıntısını giderme amacıyla elektrik üretmeye...

Lübnan’ın elektrik sorununu Fatmagül Sultan çözecek!

Enerji Günlüğü - Karadeniz Holding'e ait “Fatmagül Sultan” adlı enerji gemisi, Lübnan'daki elektrik sıkıntısını giderme amacıyla elektrik üretmeye başladı. Lübnan Enerji ve Su Bakanı Cibran Basil, Karadeniz Holding'in açılan uluslararası ihalede en iyi teklifi verdiğini belirterek, haziran ayında devreye girecek ikinci yüzer santralle üretim kapasitesinin günde 270 megavata ulaşacağını söyledi. Türk firmasının 70 kadar şirketin arasından sıyrılarak ihaleyi kazandığına değinen Basil, “İki ülke arasında son yıllarda gelişen ilişkiler ve şirketin hem teklifi hem teknik özellikleri bizim kendilerini seçmemizde önemli rol oynadı. 1995 yılından bu yana ilk kez Lübnan'da elektrik santrallerine yönelik bir adım atıldı” dedi. Basil, gelecek günlerde ülkede hidroelektrik santrali yapmayı planladıklarını ve projeyle bir Türk şirketinin de ilgilendiğini söyledi.

Türkiye'nin Beyrut Büyükelçisi İnan Özyıldız da Lübnanlı yetkililerin ve Türk şirketinin büyük çabalarıyla gerçekleştirilen projenin halkın günlük yaşantısını olumlu bir şekilde etkileyeceğini belirterek, “Gemide üretilen elektriğin Lübnan enerji sistemine verilmesinin bir başka anlamı da iki ülke arasındaki dostluk ve kardeşlik ilişkisinin ekonomik alanda da gelişmesinin bir göstergesi olmasıdır. 390 milyon dolarlık ve 270 megavat elektrik üretimini içeren proje, bugüne kadar iki ülke arasında imzalanan en yüksek bedelli sözleşmedir” dedi. 

ELEKTRİK İHTİYACININ YÜZDE 25'İNİ BİZ SAĞLAYACAĞIZ”

Karadeniz Holding Üst Yöneticisi Orhan Karadeniz ise Lübnan'ın yaşadığı sıkıntıyı gidermek için 3 yıl boyunca elektrik üretimini sürdüreceklerini dile getirdi. Karadeniz, sözlerini şöyle sürdürdü: “İki kardeş ülke olan Türkiye ve Lübnan'ın halklarının önünde, sözleşmeden bir hafta önce burada 188 megavatlık güçle üretime başlamanın gururunu yaşıyoruz. Bu proje, Lübnan Hükümeti'nin tercih ettiği kısa dönemli bir çözümdür. Haziran ayında gelecek olan gemimizle ülkede elektrik ihtiyacının yüzde 25'ini biz sağlayacağız. Fatmagül Sultan ileri teknoloji, çift yakıt ve modern elektrik üretim sistemleriyle Türk mühendisinin, işçisinin gurur kaynağıdır.”

Karadeniz Holding Ticari Operasyonlar Başkanı Nuray Atacık ise "Fatmagül Sultan"ın filolarındaki altıncı gemi olduğunu belirterek, "Geçen günlerde gemimizi uluslararası uzmanların eşliğinde test ettik. Maksimum kapasitesi 205 megavat olan gemimiz, sabit olarak 188 megavat elektrik üretiyor" diye konuştu.

Lübnan'da, iç savaş öncesinde yapılan iki büyük elektrik santralinde yaşanan sıkıntılar nedeniyle günde 16 saate varan enerji kesintisine gidiliyor. Lübnanlılar, özel şirketlerin mahalle aralarına kurduğu jeneratörlerle elektrik ihtiyaçlarını karşılıyor.

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler