1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Mayıs’ta 43 santrale 285 milyon lira kapasite desteği

Mayıs’ta 43 santrale 285 milyon lira kapasite desteği

TEİAŞ, Mayıs’ta piyasa şartlarında çalışması zorlaşan 43 kömür, gaz ve hidroelektrik santraline yaklaşık 285 milyon TL kapasite ödemesi yapacak.

Mayıs’ta 43 santrale 285 milyon lira kapasite desteği

Enerji Günlüğü - Mayıs’ta piyasa şartlarında çalışması zorlaşan 43 kömür, gaz ve hidroelektrik santraline yaklaşık 285 milyon TL kapasite desteği verilecek. Ödemelerin %55’i doğal gaz santrallerine verilecek.

Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ), 2022 yılı Mayıs ayına ilişkin 'Kapasite Mekanizması Ödeme Listesi'ni yayınlandı. Buna göre, 51 elektrik üretim santralinden 43’üne Mayıs ayı için toplam 284 milyon 726 bin 970 TL ödeme gerçekleştirilecek. Bir önceki ay kapasite mekanizması kapsamında 45 santrale 323 milyon 724 bin lira ödeme yapılmıştı.

Kapasite desteği alan santrallerin 14’ü yerli kömür yakıtlı termik santral, 4’ü yerli ve ithal kömür yakıtlı termik santral, 14’ü doğalgaz yakıtlı elektrik santrali, 1’i ithal ve yerli doğal gaz yakıtlı santral ve 10’u da hidroelektrik santrali.

EN YÜKSEK ÖDEME DOĞAL GAZ SANTRALLERİNE

Mayıs ayında ödemelerden en yüksek payı yerli doğal gaz yakıtlı elektrik santralleri aldı. Doğal gaz yakıtlı 14 santrale toplam 127 milyon 876 bin 211 TL kapasite ödemesi yapılırken, yerli ve ithal doğal gaz yakıtlı 1 santrale 235 bin 864 TL kapasite ödemesi yapılacak. Böylece toplam 128 milyon 112 bin 75 TL ile Mayıs ayı kapasite mekanizması ödemelerinde doğal gaz santrallerinin payı yaklaşık yüzde 55 olacak. 

Mayıs ayında Ales DGKÇ Santraline, Can Enerji Entegre Çorlu Kojenerasyon Santraline ve Hamitabat Doğal Gaz Santraline kapasite ödemesi yapılmayacak. 

Türkiye'nin elektrik üretim altyapısı açısından kritik öneme sahip olsa da piyasa şartlarında ayakta kalmakta zorlanan santrallere sağlanan kapasite mekanizması desteği, santrallere yaptıkları üretimden bağımsız olarak, kurulu kapasiteleri oranında bir ödeme yapılmasını düzenliyor. Kurulu güç, yani megavat (MW) başına ödeme tutarları, doğalgaz, hidroelektrik ve kömür santrallerinde farklı farklı belirlenmiş durumda. Bu desteklerden, yenilenebilir enerji kaynaklarını destekleme mekanizması (YEKDEM) kapsamı dışında kalan hidroelektrik santraller ile yerli kömür yakan termik santrallerin yanında, sistem dengeleyici karakterleri nedeniyle ithal yakıt kullanmasına rağmen bazı doğalgaz çevrim santralleri de yararlanıyor. İlgili santrallere, piyasa şartlarında maliyetleri tutturup üretim yapamasalar bile aylık olarak belli miktarda kapasite mekanizması ödemesi yapılıyor. 

Enerji Günlüğü

Önceki ve Sonraki Haberler