1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. RÜZGAR

  4. Nesma Enerji, Ege’de depolamalı rüzgar santrali kuracak

Nesma Enerji, Ege’de depolamalı rüzgar santrali kuracak

İzmir ve Balıkesir illerinde 44 MWe kurulu gücünde Karlık Rüzgar Enerji Santrali (RES) ve Enerji Depolama Tesisi kurulacak.  

Nesma Enerji, Ege’de depolamalı rüzgar santrali kuracak

Enerji Günlüğü - Nesma Enerji, 650 milyon TL yatırımla İzmir ve Balıkesir il sınırları içinde 44 MWe kurulu gücünde Karlık Rüzgar Enerji Santrali (RES) ve Enerji Depolama Tesisi kuracak.

EPDK tarafından hazırlanan ve 19 Kasım'da Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren elektrik depolama düzenlemesi sonrasında artan depolamalı yenilenebilir enerji yatırımlarından biri daha İzmir ve Balıkesir illerinde gerçekleştirilecek. Pekerler İnşaat ve Nesma Yapı ortaklığı olan Nesma Enerji Yatırım Anonim Şirketi, İzmir ili, Ergama ilçesi ile Balıkesir ili Burhaniye ilçesi sınırları içerisinde, 44 MWe kurulu gücünde depolama tesisi ile birlikte Karlık Rüzgar Enerji Santrali (RES) kurmayı ve işletmeyi planlıyor. Projenin toplam değeri  650 milyon TL olarak hesaplanıyor. 

Proje kapsamında Lityum İyon bataryaları kullanan 44 MWe Enerji Depolama Tesisi ve her biri 5 MW gücünde 8 adet ve 4 MW gücünde 1 adet rüzgar türbini kurulacak. Santralde yılda toplam 154 milyon kWh elektrik üretilmesi planlanıyor. Üretilen elektriğin sisteme bağlantı noktası Bergama TM 154 kV olacak. Santralin ekonomik ömrü 49 yıl, inşaat çalışmaları ise 18 ay olarak öngörülüyor. 

Enerji Depolama Sistemleri, güvenilir bir işletim sürecini desteklemek için kontrol ve yönetim sistemleriyle birlikte kuruluyor. Amaç sadece yerel kontrol sağlamak değil, aynı zamanda ulusal şebeke boyunca ekipmanın koordineli kontrolünü sağlamaktır. Enerji Depolama Sistemleri, enerji maliyetlerini düşürmek ve talep yükünü kontrol etmek adına kendi kendini şarj ve deşarj edebilmektedir.

Enerji Günlüğü 

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler