1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. RÜZGAR

  4. Nesma Enerji, Isparta’da depolamalı rüzgar santrali kuracak

Nesma Enerji, Isparta’da depolamalı rüzgar santrali kuracak

Isparta’nın Merkez ve Eğirdir ilçelerinde 50 MWe kurulu gücünde Isparta Rüzgar Enerji Santrali (RES) ve Enerji Depolama Tesisi kurulacak.   

Nesma Enerji, Isparta’da depolamalı rüzgar santrali kuracak

Enerji Günlüğü - Nesma Enerji, 650 milyon TL yatırımla Isparta il sınırları içinde 50 MWe kurulu gücünde Isparta Rüzgar Enerji Santrali (RES) ve Enerji Depolama Tesisi kuracak.

Pekerler İnşaat ve Nesma Yapı ortaklığı olan Nesma Enerji Yatırım Anonim Şirketi, Isparta ili, Merkez ve Eğirdir ilçeleri sınırları içerisinde, 50 MWe kurulu gücünde depolama tesisi ile birlikte Isparta Rüzgar Enerji Santrali (RES) kurmayı ve işletmeyi planlıyor. Projenin toplam değeri  650 milyon TL olarak hesaplanıyor. 

Proje kapsamında Lityum İyon bataryaları kullanan 50 MWe Enerji Depolama Tesisi ve her biri 5 MW gücünde 10 adet rüzgar türbini kurulacak. Santralde yılda toplam 175 milyon kWh elektrik üretilmesi planlanıyor. Üretilen elektriğin sisteme bağlantı noktası 154 kV Isparta TM olacak. Santralin ekonomik ömrü 49 yıl, inşaat çalışmaları ise 18 ay olarak öngörülüyor. 

Enerji Depolama Sistemleri, güvenilir bir işletim sürecini desteklemek için kontrol ve yönetim sistemleriyle birlikte kuruluyor. Amaç sadece yerel kontrol sağlamak değil, aynı zamanda ulusal şebeke boyunca ekipmanın koordineli kontrolünü sağlamaktır. Enerji Depolama Sistemleri, enerji maliyetlerini düşürmek ve talep yükünü kontrol etmek adına kendi kendini şarj ve deşarj edebilmektedir.

Enerji Günlüğü 

İlgili Haberler