1. HABERLER

  2. PETROL

  3. Niğde`de tuza niyet petrole kısmet!

Niğde`de tuza niyet petrole kısmet!

Enerji Günlüğü -Niğde'nin Badak beldesinde Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA) sondajla tuz ararken petrol çıktı.Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı...

Niğde`de tuza niyet petrole kısmet!

Enerji Günlüğü -Niğde'nin Badak beldesinde Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA) sondajla tuz ararken petrol çıktı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun, Niğde'nin Badak beldesinde MTA'nın sondajla tuz ararken petrol çıktığını açıkladı.

Alaboyun, "Petrol ve doğalgaz aramada çok para harcadık ve harcıyoruz. Arama çabalarımız artarak sürecek. Niğde'nin Badak beldesinde MTA sondajla tuz ararken petrol çıktı. Böyle kusma yaptı. Araştırma yaptırdık. Oradaki petrolün ana kayaç olmadığı, başka yerden sızma olduğu söyleniyor" diye konuştu.

GEÇEN YIL ARAMALARDA ZİRVEYE ULAŞILDI

Türkiye'de geçen yıl petrol ve doğalgaz aramada tüm zamanların en fazla sondaj metrajına ulaşıldığını belirten Alaboyun, "Tespit ve arama çalışmaları sonucunda 2003-2015 Eylül ayı sonu itibarıyla 29,2 milyon ton ham petrol, 3,56 milyon ton petrol eş değeri doğalgaz elde edildi. Üretilebilir rezerv ise 2014 sonu itibarıyla 42,6 milyon tona ulaştı" dedi.

Türkiye'nin petrol ve doğalgaz arama çabalarının artarak sürdüğüne işaret eden Alaboyun, 2003-2015 Eylül sonu itibarıyla bin 48 kuyu açıldığını aktardı.

İNGİLİZLER 1850'LERDE TOPRAKLARIMIZDA PETROL ARAMIŞLAR

Türkiye'de petrolle ilgili çok sayıda şehir efsanesi olduğunu belirten Alaboyun, "İngilizler jeolojik enstitüleri 1850'lerde kurmuş. Biz ise 1934'te kurduk. Yani 1850'de adamlar bizim toprağımızda harıl harıl petrol araştırmışlar" ifadelerini kullandı.

Önceki ve Sonraki Haberler