1. HABERLER

  2. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

  3. Norveç hükümetinden dev karbon yakalama projesine finansman

Norveç hükümetinden dev karbon yakalama projesine finansman

Norveç hükümeti, dünyanın ilk tam boyutlu karbon yakalama ve depolama projesi için 1,8 milyar dolar finansman sağlayacak.

Norveç hükümetinden dev karbon yakalama projesine finansman

Enerji Günlüğü - Norveç hükümeti, dünyanın ilk tam boyutlu karbon yakalama ve depolama projesi için 1,8 milyar dolar finansman sağlayacak.

Norveç hükümeti, dünyanın ilk tam boyutlu, karbon yakalama ve depolama (Carbon Capture and Storage-CCS) projesi için 1,83 milyar dolar (16,8 milyar Norveç Kronu) finansman sağlayacağını açıkladı. Projenin toplam değeri yaklaşık 2,72 milyar dolar (25,1 milyar Norveç Kronu) olarak hesaplanıyor.

Hükümet proje kapsamında, Avrupalı petrol şirketleri Equinor, Shell ve Total'in geliştirdikleri karbon taşıma ve depolama projesi Northern Lights'a (Kuzey Işıkları) finansman sağlayacak. Ayrıca, Heidelberg Cement'in güney Norveç'teki çimento fabrikasında bir karbon yakalama bölümü kurulmasına da finansman sağlanacak.

Equinor, Shell ve Total Konsorsiyumu, Norveç açıklarında dünyanın ilk karbon yakalama ve depolama (CCS) ağını kurarak Avrupa’da yılda 5 milyon ton karbondioksit yakalayıp depolayacaklar.

AVRUPA’NIN KARBONDİOKSİDİ DENİZİN DERİNLİKLERİNE GÖMÜLECEK

Norveçli Equinor, Hollanda merkezli Shell ve Fransız Total şirketleri Norveç hükümetinin geliştireceği proje kapsamında dünyanın ilk karbon yakalama ve depolama ağını kuracaklar. Northern Lights projesi ile Avrupa’nın hava kirletici tesislerinden yılda 5 milyon ton karbondioksit yakalanacak. Northern Lights, yakalanan karbondioksitin gemilerle enjekte edileceği deniz tabanının yaklaşık 2.500 metre altında kalıcı olarak saklanacağı bir yere nakledilmesinden sorumlu olacak.

2024 yılında faaliyete geçmesi planlanan projede aşamalı olarak ilk etapta yılda 1,5 milyon ton karbondioksit yakalanıp depolanacak. Avrupa endüstrisinden gelecek talebe göre proje genişletilebilecek.

CSS TEKNOLOJİLERİ 

İklim krizi mücadelesinde kritik önemde olan küresel karbon salımlarının bertaraf edilmesi teknikleri arasında en yaygın teknik karbon tutma ve depolama (carbon capture and storage) CCS teknolojileri adı ile anılıyor. Şimdilik son derece pahalı olan CCS teknolojisinde, yakalanan karbondioksit emisyonları, yeraltı katmanları arasına sıkışmış veya tükenmeye yüz tutmuş petrol yatakları içerisine pompalanmak suretiyle ham petrolün yeryüzüne çıkarılması ve petrol üretim artışı sağlanması teknolojileri kapsamında da kullanılıyor.

Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler