1. HABERLER

  2. PETROL

  3. Norveç petrol fonu rekor kırdı

Norveç petrol fonu rekor kırdı

Dünyanın en büyük fonu olan Norveç Varlık Fonu, tarihinde ilk kez 10 trilyon Norveç kronu (1,09 trilyon dolar) seviyesini aşarak rekor kırdı.

Norveç petrol fonu rekor kırdı

Enerji Günlüğü - Dünyanın en büyük fonu olan Norveç Varlık Fonu, tarihinde ilk kez 10 trilyon Norveç kronu (1,09 trilyon dolar) seviyesini aşarak rekor kırdı.

1990’dan itibaren ülkenin petrol ve doğalgaz üretiminin getirisiyle yabancı ülkelerin hisse senetleri, tahvil ve emlak piyasalarına yatırım yapan Dünyanın en büyük devlet fonu olan ve Petrol Fonu olarak da bilinen Norveç Varlık Fonu, belli başlı para birimlerinin Amerikan doları karşısında değer kazanması ve güçlenen hisse senedi piyasalarının etkisiyle tarihinde ilk kez 10 trilyon Norveç kronu (1,09 trilyon dolar) seviyesini aşarak rekor kırdı.

ÜÇÜNCÜ ÇEYREK KAZANCI 25,5 MİLYAR DOLAR

Fon'un yönetiminden sorumlu olan Norges Bank Investment Management tarafından yapılan açıklamaya göre, 2019 yılının üçüncü çeyreğinde yüzde 1,6 pozitif getiri elde etti ve kazancı 25,5 milyar dolar olarak gerçekleşti. 

Fonun stratejisine göre, yatırımların yüzde 60'ı hisse senetlerine, yüzde 35'i sabit getirili menkul kıymetlere ve yüzde 5'i gayrimenkule yönlendiriliyordu ancak 2017'de Norveç hükümeti hisse senetlerine yapılan yatırım payını yüzde 70'e çıkardı.

Fonun dünyada halka açık her şirkette ortalama olarak yüzde 1,3 payı bulunuyor. Norveç hükümeti, fon gelirlerinin yüzde 4’ünü kullanabiliyor, geriye kalan yüzde 96'lık kısım ise biriktiriliyor. Böylece Norveç dışında 70'ten fazla ülkede, 9 bine yakın firmaya yatırım yapılıyor. Geçen yıl, varlık fonu tarafından küresel piyasadaki en büyük yatırımlar Microsoft, Apple ve Amazon şirketlerine yapıldı.

 

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler