1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Ocak’ta 44 santrale 182 milyon lira kapasite desteği 

Ocak’ta 44 santrale 182 milyon lira kapasite desteği 

TEİAŞ’ın piyasa şartlarında çalışması zorlaşan elektrik santrallerine vereceği kapasite desteği Ocak’ta bir önceki aya göre %46 azalarak 182 milyon 245 bin TL olacak. 

Ocak’ta 44 santrale 182 milyon lira kapasite desteği 

Enerji Günlüğü - Ocak’ta piyasa şartlarında çalışması zorlaşan 44 kömür, gaz ve hidroelektrik santraline 182 milyon 245 bin TL kapasite desteği verilecek. Ödemelerin yaklaşık 138 milyon TL’si doğal gaz santrallerine verilecek.  

Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ), 2023 yılı Ocak ayına ilişkin 'Kapasite Mekanizması Ödeme Listesi'ni yayınlandı. Buna göre, 51 elektrik üretim santralinden 44’üne Ocak ayı için toplam 182 milyon 244 bin 523 TL ödeme gerçekleştirilecek. Bir önceki ay kapasite mekanizması kapsamında 44 santrale 338 milyon 445 bin lira ödeme yapılmıştı. Böylece Ocak döneminde ödenecek toplam tutar bir önceki aya göre %46 azaldı.

Kapasite desteği alan santrallerin 14’ü yerli kömür yakıtlı termik santral, 3’ü yerli ve ithal kömür yakıtlı termik santral, 15’i doğalgaz yakıtlı elektrik santrali, 2’si ithal ve yerli doğal gaz yakıtlı elektrik santrali ve 10’u da hidroelektrik santrali. 

ÖDEMENİN 138 MİLYON TL’Sİ DOĞAL GAZ SANTRALLERİNE

Ocak ayında ödemelerden en yüksek payı doğal gaz yakıtlı elektrik santralleri aldı. Doğal gaz yakıtlı 15 santrale toplam 137 milyon 976 bin TL kapasite ödemesi yapılacak. En fazla desteği de 15 milyon TL'yi aşan destekle İzmir Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrali aldı. 

YERLİ KÖMÜR SANTRALLERİNE 27,5 MİLYON TL DESTEK

Ocak ayında yerli kömürle çalışan elektrik santrallerine toplam 27 milyon 457 bin TL kapasite desteği verilecek. Yerli ve ithal kömür yakıtlı 2 santrale de yaklaşık 424 bin TL kapasite desteği verilecek.

Türkiye'nin elektrik üretim altyapısı açısından kritik öneme sahip olsa da piyasa şartlarında ayakta kalmakta zorlanan santrallere sağlanan kapasite mekanizması desteği, santrallere yaptıkları üretimden bağımsız olarak, kurulu kapasiteleri oranında bir ödeme yapılmasını düzenliyor. Kurulu güç, yani megavat (MW) başına ödeme tutarları, doğalgaz, hidroelektrik ve kömür santrallerinde farklı farklı belirlenmiş durumda. Bu desteklerden, yenilenebilir enerji kaynaklarını destekleme mekanizması (YEKDEM) kapsamı dışında kalan hidroelektrik santraller ile yerli kömür yakan termik santrallerin yanında, sistem dengeleyici karakterleri nedeniyle ithal yakıt kullanmasına rağmen bazı doğalgaz çevrim santralleri de yararlanıyor. İlgili santrallere, piyasa şartlarında maliyetleri tutturup üretim yapamasalar bile aylık olarak belli miktarda kapasite mekanizması ödemesi yapılıyor. 

Enerji Günlüğü 

Önceki ve Sonraki Haberler