1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. ÖİB: TEİAŞ’ın çoğunluk hissesi kamuda kalacak

ÖİB: TEİAŞ’ın çoğunluk hissesi kamuda kalacak

ÖİB, TEİAŞ'ın özelleştirme yönteminin halka arz olacağını ve çoğunluk hissesinin kamuda kalacağını açıkladı.

ÖİB: TEİAŞ’ın çoğunluk hissesi kamuda kalacak

Enerji Günlüğü - ÖİB, TEİAŞ'ın özelleştirme yönteminin halka arz olacağını ve çoğunluk hissesinin kamuda kalacağını açıkladı.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi’nin (TEİAŞ) özelleştirme yönteminin halka arz olacağını belirterek, çoğunluk hissesinin kamuda kalacağını ve kamu kontrolünün kesin surette devam edeceğini bildirdi. 

Şirketin herhangi bir kişi veya kuruma blok satışı veya işletme hakkının devrinin söz konusu olmadığı belirtilen açıklamada şöyle denildi: 

"Mevcut durumda TEİAŞ sadece özelleştirme kapsamına alındığından TEİAŞ’ın ve personelinin mevcut statüsü ile Şirketin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na bağlılığı devam etmektedir. TEİAŞ’ın azınlık düzeyindeki bir payı halka arz edilerek Türk sermaye piyasalarına güçlü ve yatırımcı tabanı geniş bir şirket kazandırılması hedeflenmektedir. Böylelikle, TEİAŞ’ta kamu denetimine ek olarak finansal raporlama, kamuyu aydınlatma, bağımsız denetim ve kurumsal yönetim gibi halka açık şirketlerin tabi olduğu sermaye piyasası düzenlemeleri de uygulanmaya başlayacaktır. Halka arz hazırlık sürecinde ve devamında Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve diğer bütün paydaşlar olarak, tüm iş süreçlerinin ve TEİAŞ’ın faaliyetlerinin kusursuz bir şekilde sürdürülmesine en yüksek düzeyde dikkat edilecek ve önem verilecektir. Süreç hakkında yetkili kişi ve kurumların yapacağı açıklamalar dışında ortaya atılan hiçbir söylentiye, yanlış ve yanıltıcı yorumlara itibar edilmemelidir. " 

İlgili Haberler