1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. OMV filonun yüzde 10’unu LNG’liye çevirdi

OMV filonun yüzde 10’unu LNG’liye çevirdi

Küresel çapta 2050 yılında sıfır karbon hedefi açıklayan OMV, Türkiye’deki tanker filosunun yüzde 10’unu LNG’li IVECO araçlardan oluşturdu, Bolu'ya LNG ikmal istasyonu açtı.

OMV filonun yüzde 10’unu LNG’liye çevirdi

Enerji Günlüğü - Küresel çapta 2050 yılında sıfır karbon hedefi açıklayan OMV, Türkiye’deki tanker filosunun yüzde 10’unu LNG’li IVECO araçlardan oluşturdu, Bolu'ya LNG ikmal istasyonu açtı. 

OMV Türkiye Genel Müdürü Serkan Hotoğlu, IVECO Türkiye Genel Müdürü Hakkı Işınak ile birlikte, LNG’li araç filosu konusundaki işbirliklerini anlattıkları bir basın toplantısı düzenlediler. OMV Türkiye Genel Müdürü Serkan Hotoğlu, toplantıda yaptığı konuşmada 

Türkiye’nin doğal gaz konforunu boru hattının ulaşamadığı yerlere 15 yıldır LNG olarak taşıdıklarını belirtti. Hotoğlu, 80 araçlık filo ile yılda 10 milyon kilometre yol yaparak Türkiye’nin dört bir yanındaki yaklaşık 400 müşteriye hizmet götürdüklerini anlattı. 

LNG YAKAN IVECO’LAR FİLODA

Dünya karbon salınımının yüzde 20’sinin ulaşımdan kaynaklandığını kaydeden Serkan Hotoğlu, “Bunun karayoluna ilişkin kısmının yüzde 65’i ise ağır vasıtalardan kaynaklanmakta. Çevreci ve temiz bir yakıt olarak LNG’nin karayollarında da kullanılması için öncü olmak ve teşvik etmek istedik. Filomuzun yüzde 10’unu LNG yakıt kullanan IVECO çekicilerle değiştirdik” diye konuştu. 

BOLU’YA LNG İKMAL TESİSİ

Serkan Hotoğlu, LNG’li filonun sürekliliğini sağlamak amacıyla Bolu’da kendi araçlarına hizmet edecek hem dolum yapabilecekleri hem de araçların verimlilik ve yakıt kullanımını yakından takip edebilecekleri bir tesis kurduklarını açıkladı. Bu tesisi arzu edildiğinde paydaşlarına da açabileceklerini kaydeden Hotoğlu, “LNG’yi yakıt olarak kullanan bu tankerlerimizle yılda yaklaşık 1,25 milyon kilometre yol yapmayı ve bu sayede yılda yaklaşık 120 ton CO2 tasarrufu yapmayı öngörüyoruz” dedi.  

GAZ MÜHENDİSLİĞİ HİZMETLERİ

Serkan Hotoğlu, OMV Türkiye’nin 3 bini aşkın doğal gaz, LNG ve elektrik müşterisine sürekli daha iyi ve yeni hizmetler sağlamayı hedeflediğini belirtti. Hotoğlu, bu hedef kapsamında aynı çatı altında sundukları dijital servisler, enerji ekosistem yönetim modeli ve enerji servislerinin yanı sıra ‘Gas Engineering’ hizmetleri ile de farklı sektörlerden gelebilecek her türlü talebe çözüm üretebildiklerini söyledi. Hotoğlu, gerçekleştirdikleri yeni yatırım sayesinde LNG’nin müşterilerine daha düşük karbon salınımına sahip LNG yakıtlı araçlarla servis edilmesinin çevre duyarlılığı bilinci konusunda büyük farkındalık yaratacağını ifade etti. 

omv-serkan-hotoglu-iveco-hakki-isinak.jpg

ÇEVRECİ ARAÇLARIN YAYILMASI ÖNEMLİ

IVECO Türkiye Genel Müdürü Hakkı Işınak da “Sektörde söz sahibi bir marka olarak LNG’yi yakıt olarak kullanan ve yüksek teknoloji barındıran çekicilerin pazar için önem taşıdığına inanıyoruz. Türkiye’de ilk doğal gazlı aracımızı 2011 yılında satmıştık, yine IVECO olarak Türkiye’de ilk LNG’li çekiciyi satan markayız, LNG’li çekicilerimizin güç olarak dizel çekicilerden bir farkı yok, 460 BG güç sunuyor ayrıca 1600 km menzilleri var. Geleceğimiz için bu tür çevreci araçların duble yollar ile yayılması önemlidir. OMV ve IVECO bu konuda öncülük yapmaktadır” dedi.

LNG YAYILDIKÇA KARBON SALIMI AZALACAK 

OMV Türkiye Genel Müdürü Serkan Hotoğlu gelişmiş ekonomilerin iklim değişikliğinin önüne geçmek ve karbon salınımlarını azaltmayı taahhüt ettiğini hatırlattı. Bu dönemde, enerji dönüşüm süreçlerinin gelişimine her zamankinden çok daha hızlı şahit olunacağına dikkat çeken Hotoğlu, doğal gazın özellikle sanayi, elektrik üretimi, kara ve deniz yolu ulaşımında daha yüksek karbon salınımı olan kömür ve petrol ürünlerinin yerini alma potansiyeli olduğunu söyledi. 

OMV’nin 2050 yılında küresel ölçekte sıfır karbon hedefine sahip olduğunu kaydeden Serkan Hotoğlu, “Özellikle kara ve deniz yolu taşımacılığında LNG’nin tercih edilmesi bizim bu hedefimize ulaşmamızda önemli bir rol oynayacak. Bu nedenle sürdürülebilirlik çalışmalarımız kapsamında yaptığımız LNG yakıtlı filo ve dolum tesisi yatırımımızın; LNG kullanımının teşviki ve yaygınlaşması açısından da öncü olacağına inanıyorum. Nette sıfır karbon hedefine ulaşmak için hem global faaliyetlerimizde hem Türkiye pazarında LNG’nin yaygın kullanımı için birçok fırsatı ve yeniliği değerlendireceğiz” diye konuştu. 

Etiketler : , , , , ,
İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler