1. HABERLER

  2. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

  3. OMV 2050’de net sıfır emisyon hedefliyor

OMV 2050’de net sıfır emisyon hedefliyor

Avusturya merkezli enerji şirketi OMV, 2050 yılındaki operasyonlarında net sıfır emisyona ulaşmayı hedefliyor.

OMV 2050’de net sıfır emisyon hedefliyor

Enerji Günlüğü - Avusturya merkezli enerji şirketi OMV, 2050 yılındaki operasyonlarında net sıfır emisyona ulaşmayı hedefliyor.

2025 yılı için hedeflediği karbon yoğunluğu miktarına ulaşan Avusturya merkezli, uluslararası entegre petrol ve doğalgaz şirketi OMV, bu tarihe kadar karbon yoğunluğunu en az yüzde 30 azaltmayı ve portföyündeki ürünlerin en az yüzde 60’ının düşük veya sıfır karbonlu olmasını planlıyor. OMV, 2050 yılındaki operasyonlarda ise net sıfır emisyona ulaşmayı hedefliyor.

OMV net sıfır hedefine; enerji verimliliği ölçümleri, karbon yakalama,  depolama veya kullanma ve hidrojen gibi yeni teknolojilerin yanı sıra yenilenebilir elektrik ve portföy optimizasyonu önlemleri ile ulaşacak. 2020 yılında Avrupa’nın önde gelen petrokimya şirketlerinden biri olan Borealis’teki hisse payını artıran OMV, Borealis’le birlikte 2025 yılına kadar yenilikçi çözümlere 1 milyar Euro yatırım yapmayı planlıyor.

“İLK KEZ SIFIR EMİSYON HEDEFİMİZDEN BAHSEDİYORUZ” 

Karbon ayak izinin azaltılmasına ilişkin olarak OMV CEO’su Rainer Seele “Sürdürülebilirlik stratejimizde, ilk kez uzun vadeli net sıfır emisyon amacımızdan bahsediyoruz. Bu, aynı zamanda kısa vadeli optimizasyonları da gerekiyor. Yine uzun vadede, karbon yakalama ve kullanma veya depolama gibi yeni teknolojilerden de yararlanmamız gerekecek. Tüm bu sürdürülebilir teknolojilerin ekonomik olarak verimli bir şekilde hayata geçirilmesi için de uygun bir düzenleyici ortam gerekiyor” dedi. 

ON YILDA 1,8 MİLYON CO2 EŞDEĞERİNDE EMİSYON AZALTILDI

İlk karbon stratejisini on yıldan fazla bir süre önce uygulamaya başlayan OMV, bu süre içerisinde 1,8 milyon CO2 eşdeğerinde bir emisyon azalması sağladı. Karbon yoğunluğunu operasyonlarda yüzde 19 ve ürün portföyünde yüzde 4 azaltma hedefine 2019 yılında ulaşan OMV, beş yıl içerisinde operasyonlarındaki CO2 eşdeğeri emisyonlarını en az 1 milyon ton azaltmayı planlanıyor. Bununla birlikte 2025 yılına kadar portföydeki ürünlerin en az yüzde 60’ının düşük veya sıfır karbonlu olmasını öngörüyor. 

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler