1. HABERLER

  2. PETROL

  3. OMV ve ADNOC petrokimyada işbirliği yapacak

OMV ve ADNOC petrokimyada işbirliği yapacak

Enerji Günlüğü - OMV ve ADNOC petrokimya projelerindeki potansiyel fırsatların keşfinin yanı sıra OMV’nin ReOil® sürecinin geliştirilmesi için ortak...

OMV ve ADNOC petrokimyada işbirliği yapacak

Enerji Günlüğü - OMV ve ADNOC petrokimya projelerindeki potansiyel fırsatların keşfinin yanı sıra OMV’nin ReOil® sürecinin geliştirilmesi için ortak çalışmalar yürütecek.  

Avusturya merkezli enerji şirketi OMV ve Abu Dhabi Ulusal Petrol Şirketi (ADNOC), petrokimya sektöründeki işbirliğine yönelik yeni fırsatları keşfetmek için 2 mutabakat anlaşması imzaladı. 

Anlaşmalardan biri, petrokimya projelerinde yeni fırsatların mevcut ortaklıklara potansiyel bir uzantısı olarak değerlendirilmesinin yanı sıra petrokimya operasyonları, rafineri -petrokimya entegrasyonu ve optimizasyonunda bilgi ve deneyim alışverişini içeren işbirliği de sağlayacak. Ayrıca iki şirket petrokimyasal pazarlama desteği için fırsatları da değerlendirecek.

İkinci anlaşma, OMV’nin patentli ReOil® süreci alanındaki potansiyel iş birliği fırsatlarını ortaya çıkarmayı amaçlıyor. Bu yenilikçi süreçte kullanılmış plastiklerin sentetik ham maddeye dönüştürülerek petrokimya tesisleri için yakıt veya hammadde olarak kullanılıyor. OMV ReOil® projesi ile sürdürülebilir geleceğe de önemli bir katkı sağlanıyor. Bu konuda yapılan mutabakat kapsamında, BAE'deki ölçeklenebilir bir ReOil® tesisinin uygulanabilirliğini değerlendirecek ortak bir çalışma grubu kurulacak.

OMV CEO'su Rainer Seele yapılan anlaşmalara ilişkin olarak; “Bu anlaşmalar, ADNOC ile stratejik ortaklığa olan bağlılığımızın ve bu iş birliğine uzmanlık kazandırmaya, değer katmaya hazır olduğumuzun altını çiziyor. Bununla birlikte değer zincirini genişletme ve petrokimya işimizi daha da güçlendirme stratejimizi takip ediyor. Ve aynı zamanda ReOil sürecimizin döngüsel ekonomi kavramı ile CO2 azaltımına katkıda bulunuyoruz” dedi.

BAE Devlet Bakanı ve ADNOC Grup CEO'su Ahmed Al Jaber: “Bu anlaşmalar, OMV ile tüm petrol ve doğalgaz değer zinciri boyunca uzun vadeli ortaklığımızı güçlendirecek. OMV, 2030 akıllı büyüme stratejimizin uygulanmasını hızlandırırken, petrokimya talebindeki küresel büyümeden büyük kazançlar elde etmemizi ve ham petrolün değerini arttırmamızı sağlayacak dünya çapında uzmanlık ve ileri teknoloji sunuyor. Bu, ADNOC’in alt akış portföyünü büyütme, Ruwais’i küresel bir rafineri ve petrokimya merkezi olarak kurma yolculuğumuza bir adım daha yaklaştırdı” dedi.

OMV ve ADNOC, upstream ve downstream alanlarında birçok işbirliği yapıyor. Bu işbirliklerine örnek olarak Nisan 2018'de OMV, iki SARB ve Umm Lulu petrol sahasında %20 hisse satın aldı.  Ve ayrıca Aralık 2018’de 40 yıllık bir dönem için Ghasha ekşi gaz ve yoğuşma sıvısı sahasında % 5 pay aldı. Öte yandan bu yılın Ocak ayında, OMV, dünyanın dördüncü en büyük rafinerisine sahip olan ADNOC Refining'in % 15 hissesini aldı. 

Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler